ابداع رایانه‌ای‌ شبیه مغز با بیش از ۱۰۰ میلیون نورون

تهران- ایرنا- محققان چینی رایانه‌ای شبیه مغز ابداع کرده‌اند که بیش از ۱۰۰ میلیون نورون دارد؛ این اولین نمونه از این نوع رایانه است که در این کشور ساخته شده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی خبرگزاری شینهوا، این رایانه جدید که با همکاری محققان دانشگاه و آزمایشگاه «ژجیانگ» در چین ساخته شده است «داروین موس» (Darwin Mouse) نام دارد.

«زو شیقیانگ»، مدیر آزمایشگاه ژجیانگ گفت: این دستگاه با تکنولوژی پیشرفته شامل ۷۹۲ تراشه نسل دوم داروین است که شبیه مغز است. این دستگاه از ۱۲۰ میلیون نورون و حدود ۱۰۰ میلیارد سیناپس پشتیبانی می کند که معادل تعداد نورون ها در مغز موش است. متوسط ​​مصرف برق این کامپیوتر تنها ۳۵۰ تا ۵۰۰ وات است.

«پان گانگ»، از کالج علوم و فناوری رایانه دانشگاه ژجیانگ که ریاست محققان را بر عهده داشت، گفت: این ۷۹۲ تراشه محاسباتی شبه مغز را دقیقاً مانند بلوک های ساختمانی، در سه شاسی استاندارد سرور ادغام کرده تا یک کامپیوتر قدرتمند مشابه مغز بسازیم. 

در عین حال، محققان یک سیستم عامل نیز ابداع کردند که به طور خاص برای کامپیوترهای مغز مانند طراحی شده است؛ این سیستم عامل که «داروین او.اس» (Darwin OS ) نام دارد مدیریت و برنامه ریزی موثر منابع سخت افزاری را تحقق می بخشد و از عملیات و برنامه های رایانه های مغز مانند پشتیبانی می کند.

به گفته محققان ، محاسبات شبه مغز به استفاده از سخت افزار و نرم افزار برای شبیه سازی مکانیسم ساختاری و عملکردی شبکه عصبی مغز و ساخت یک الگوی جدید هوش مصنوعی اشاره دارد. محاسبات شبه مغز در واقع یک معماری نوآورانه محاسباتی است که به عنوان یکی از راه های مهم برای حل مشکلات پیچیده مربوط به محاسبات در زمینه هایی مانند هوش مصنوعی در نظر گرفته می شود.

محققان افزودند: این نوع کامپیوتر قادر است کارهای هوشمندانه مختلفی از جمله امکان همکاری چند ربات در عملیات های شبیه سازی شده در مقابله با سیل و عملیات نجات، شبیه سازی مناطق مختلف مغز و ارائه سریعتر ابزار شبیه سازی در مقیاس بزرگ برای تحقیقات علمی انجام دهد.

آنها خاطر نشان کردند که با شبیه سازی مغز انسان، می توانیم اصول کار قسمت های مختلف مغز را درک کنیم. این امر به درمان برخی بیماری های مغزی که با استفاده از رویکردهای پزشکی قابل تشخیص نیستند، کمک می کند. در آینده، کامپیوترهای مشابه مغز، چشم انداز کاربردی وسیع تری از جمله در سه زمینه اصلی هوش مصنوعی، علوم مغزی و بیماری های مغزی خواهند داشت. 

«وو ژائوهوی» از آکادمی علوم چین و رییس دانشگاه ژجیانگ گفت: انتظار می رود محاسبات شبه مغز به عنوان یک نوع مهم محاسبه در آینده ظاهر شود. این آخرین دستاورد پروژه تحقیقاتی علوم مغز و هوش مصنوعی است که از آن به عنوان پروژه دو مغز یاد می شود. با الگوبرداری از ساختار و مکانیسم مغز، انتظار می رود این پروژه یک معماری رایانه ای جدید ایجاد کند که آینده را هدایت می کند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =