استاندار : وضعیت مدارس هرمزگان لحظه به لحظه رصد می‌شود

بندرعباس - ایرنا - استاندار هرمزگان گفت: وضعیت مدارس استان به لحاظ احتمال شیوع کرونا لحظه به لحظه توسط دانشگاه علوم پزشکی رصد می‌شود تا خانواده‌ها نگرانی از این بابت نداشته باشند.

فریدون همتی روز شنبه در آیین نواخته شدن زنگ آغاز سال تحصیلی مدارس هرمزگان اظهار داشت: سلامت دانش آموزان اهمیت بسیاری داشته و دانشگاه علوم پزشکی بر این امر نظارت می‌کند لذا برای هر نگرانی که در مدرسه ای احساس شود تصمیم لازم اتخاذ خواهد شد تا مردم دغدغه ای نداشته باشند.

رییس شورای اداری هرمزگان بیان داشت: آموزش را می‌توان در بستر شبکه‌های اجتماعی (فضای مجازی) دنبال کرد اما پرورش را باید با همکلاسی‌ها و معلمان تجربه کرد امیدواریم که دانش آموزان به نوعی پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا را اجرا می‌کنند که جامعه از رعایت آن متأثر شود.

استاندار هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروز ۱۰۰ مدرسه جدید با ۴۰۰ کلاس برای اولین بار در این اُستان فعالیت خود را آغاز کردند و ۲۲۲ مدرسه شبانه‌روزی در این استان وجود دارد که ۱۶ مدرسه شبانه‌روزی در شهرستان بشاگرد قرار دارد.

همتی اشاره کرد: همه تلاش در حال انجام است تا دانش آموزی از تحصیل باز نمانده و به امکانات و فضای آموزشی و معلم دسترسی داشته باشد، این همان عدالت آموزشی است که رهبر انقلاب از مسوولان و دولت انتظار دارند.

خانواده ها به آموزش و پرورش کمک کنند

نماینده ولی فقیه در هرمزگان نیز در این آیین بیان داشت: حوزه تربیت جامعه به سه ضلع خانواده، محیط آموزشی و محیط زندگی وابسته است و باید توجه داشت ایجاد گسست بین این اضلاع کار را در حوزه تربین بر جامعه مشکل می‌کند.
حجت الاسلام و المسلیمن محمد عبادی زاده خاطر نشان کرد: پیوند بین خانواده و مدرسه از مهمترین مسائل کمک کننده در روند تربیت محسوب می‌شود و این پیوند در شرایط امروز با توجه به بیماری کرونا که با ۲ گانه جدید آموزش و سلامت روبه‌رو هستیم بسیار اهمیت دارد و انتظار می رود خانواده‌ها به مانند گذشته آموزش و پرورش را یاری دهند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بچه ها مشکلات پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می کنند بایستی آموزش های لازم از سوی خانواده‌ها و آموزش و پرورش به آنان داده شود.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود به آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها پرداخت و اظهارداشت: کار در دانشگاه ها با توجه به اینکه دانشجویان از مناطق مختلف می آیند دشوارتر است که با رعایت دستورکارهای بهداشتی می توان از این مرحله عبور کرد.

حجت الاسلام المسلمین عبادی زاده افزود: یکی دیگر از مسائل دارای اهمیت لزوم دادن آموزش‌های مهارت‌های اجتماعی و زندگی به دانش آموزان است که معلمان و دبیران و مدیران به عنوان سکانداران تعلیم و تربیت نقش موثری دارند.

وی بیان داشت: نظام آموزش و پرورش بایستی به طور جدی باید به این مسأله توجه داشته باشد تا جامعه در برابر بسیاری از مشکل ها واکسینه شود، همچنین این نظام فرزندان جامعه را به روش‌های درست بهره‌گیری از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی آشنا سازد.

همزمان با آغاز سال‌تحصیلی جدید( ۱۴۰۰-۹۹) زنگ بازگشایی مدارس هرمزگان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت نمادین در دبیرستان پسرانه باقرالعلوم بندرعباس نواخته شد.

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان در این مراسم با اشاره به تبریک فرا رسیدن بهار تعلیم وتربیت به همه دانش آموزان، فرهنگیان و اولیا گفت: تمامی سه هزار و ۴۰۰ مدرسه استان، امروز شنبه ۱۵ شهریور با آغاز سال تحصیلی جدید باز است و دانش آموزان در مدرسه حضور پیدا می‌کنند.
 موسی دادی زاده سرخایی افزود: قاعده اصلی، بازگشایی ‌همه مدرسه‌ها و حضور همه دانش آموزان در سر کلاس‌های درس است و سخت‌ترین پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری زیرنظر ماموران شبکه بهداشت در مدارس اعمال خواهدشد.
وی با اشاره به اینکه امسال بیش از ۳۸۰ هزار دانش آموز در هرمزگان مشغول به تحصیل می‌شوند،  بیان داشت: در صورت ازدحام دانش آموزان در مدارس به ۲ گروه تقسیم خواهند شد، گروه نخست در روزهای شنبه و دوشنبه و گروه دوم یکشنبه و سه شنبه به مدرسه خواهند رفت. 
مدیرکل آموزش وپرورش هرمزگان اضافه کرد: همچنین در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه نیز آموزش مجازی از طریق سامانه شاد برای دانش آموزان ابتدایی و متوسطه اول برگزار خواهدشد.
دادی زاده سرخایی افزود: شورای مدرسه که متشکل از مدیر، معاونان، نماینده دبیران ونماینده اولیاء و مربیان مدرسه است، تصمیم گیری پیرامون چگونگی و نحوه برگزاری کلاس‌ها، حضوری یا غیرحضوری شدن برخی کتاب‌ها و دیگر تصمیم‌ها پیرامون روند فعالیت‌های آموزشی و پرورشی در مدرسه را برعهده خواهند داشت.
وی تصریح کرد: وزارت بهداشت بر استفاده از ماسک، رعایت فاصله و تهویه مناسب در مدارس بسیار تاکید داشت و همچنین از آنجایی که حضور بیش از ۳۵ دقیقه در یک محل خطر ابتلا را بالا می‌برد، کلاس‌ها به گونه‌ای برنامه ریزی می‌شود که مدت زمان دانش آموز در کلاس بیشتر از این زمان طول نکشد.
این مسوول فرهنگی در هرمزگان ابرازداشت: در این بهار تربیت فعالیت‌های مدارس آموزش وپرورش هرمزگان با سمت وسوی تحقق شعار سال که مبتنی بر جهش تولید است به پیش خواهد رفت و  تلاش برای گسترش و توسعه عدالت آموزشی، پوشش تحصیلی حداکثری و ارتقای کیفیت تحصیلی با تکیه بر توان و ایثار معلمان، مربیان و هنرآموزان بعنوان افسران سپاه پیشرفت با استفاده از تکنولوژی‌های نوین و با کمک خیران مدرسه ساز و مدرسه یار صورت خواهد گرفت. 
در این مراسم فریدون همتی استاندار هرمزگان. حجت الاسلام والمسلمین محمد عبادی زاده نماینده ولی فقیه در استان، رییس دانشگاه علوم پزشکی و مدیرکل و مسوولان آموزش وپرورش استان برگزار شد.
 دانش‌آموزان با استقبال مسوولان استانی در کلاس‌های درس حاضر شدند و سال‌تحصیلی جدید را از امروز شنبه ۱۵ شهریور  به طور رسمی آغاز کردند.
 در حاشیه این مراسم پیام وزیر آموزش وپرورش قرائت شد و از خانواده شهید بهمن زاده شهید مدافع سلامت تجلیل شد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =