نبض مدرسه باید با حضور دانش آموزان بتپد

تهران- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: نبض مدرسه باید با حضور دانش آموزان بتپد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، محسن حاجی میرزایی امروز شنبه در مراسم نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ اظهار داشت: امروز بزرگترین رویداد فرهنگی کشور با ۱۵ میلیون دانش آموز و یک میلیون معلم و همه افراد یاری رسان در این خیر بزرگ آغاز می شود.
وی افزود: آغاز سال تحصیلی در واقع لحظه تحویل سال دیگری در طبیعت است که به زندگی رنگ و جلوه ای دیگر می دهد.
وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: امسال سال تحصیلی با تقارن ماه محرم آغاز می شود که شور نابی را در سراسر کشور ایجاد می کند.
حاجی میرزایی با بیان اینکه سال تحصیلی جدید سالی به گونه ای متفاوت آغاز می شود، گفت: امسال راهی را در پیش گرفته ایم که پیش از نرفته بودیم و جدید است؛ بنابراین باید از مشارکت همگانی بهره برد.

وی با بیان اینکه سلامت دانش‌آموزان و خانواده‌ها و ارائه باکیفیت آموزش اولویت، ماموریت و حق آموزش و پرورش است، ادامه داد: برای سلامت به مجموعه باصلاحیت بهداشت تکیه شده و با رعایت سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی در سراسر کشور امسال آغاز می‌ شود.
وزیر آموزش و پرورش گفت: در کلاس های حضوری رعایت فاصله بین دانش‌آموزان، استفاده از ماسک، کوتاه کردن زنگ کلاس‌ها و رعایت موارد بهداشتی در سرویس مدارس و سایر پروتکل ها رعایت می شود.
حاجی میرزایی خاطر نشان کرد: مدرسه فقط یک ساختمان نیست، بلکه مدرسه جایگاه شکل گیری شخصیت، هویت دانش‌آموزان و توسعه مناسبات اجتماعی و کسب مهارت‌های اجتماعی است و تاثیرات تربیتی عمیقی در آموزش دارد.
وی یادآور شد: نرفتن به مدرسه به مراحل رشد و تکوین شخصیت دانش آموزان آسیب می‌رساند؛ بنابراین باید مدرسه جان بگیرد.
وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: باید همه در میدان باشند، نگرانی خانواده ها را درک می‌کنیم اما به ظرفیت‌های بالا در جامعه نیز می توان اتکا کرد.
حاجی میرزایی اظهار داشت: جامعه زنده نباید در برابر پدیده‌های نوظهور در استیصال قرار گیرد.
وی اظهار داشت: علاوه بر کلاس های حضوری برای ارائه آموزش، پیش بینی‌های لازم از جمله مدرسه تلویزیونی و شبکه شاد برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است و تضمین می شود که همه دانش‌آموزان از فرصت آموزش به بهترین نحو برخوردار شوند.

مدرسه سازی برای همه مردم ارزشمند است

وزیر آموزش و پرورش گفت: این وزارتخانه به دنبال این است که همه مردم در مدرسه سازی شریک شوند و ۸۰ میلیون خیر در جامعه ایجاد شود، مدرسه سازی برای همه ارزشمند است.
حاجی میرزایی اظهار داشت:  امروز آغاز سال تحصیلی است و کاری بزرگ یعنی افتتاح مدرسه خیرساز (نوجوان) در این روز انجام شده است.
وی افزود: با حضور در جمع خیرین احساس غبطه دارم و گمان می‌کنم خداوند توفیقات بزرگی به خیرین داده است.
وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: مدرسه تنها یک ساختمان نیست، بلکه جایگاه شکل گیری شخصیت و هویت انسان‌هاست، بنابراین مشارکت در ساختن آینده جامعه تلاشی مبارک است.
حاجی میرزایی خاطر نشان کرد: طرح مشارکت عمومی برای ساخت مدرسه تنها یک طرح برای تامین اعتبار مدرسه سازی نیست، چرا که با وجود کمبود منابع، افزایش توجه دولت و بیش از ۶ برابر شدن اعتبارات و افزایش ۳ هزار و ۳۰۰ میلیاردی سهم خیرین، باعث شده تعهدات خیرین هرساله افزایش پیدا کند. 
وی یادآور شد: اتفاق مهم و اساسی که به واسطه این طرح رخ داده، این است که همه مردم باید در این کار ارزشمند سهیم شوند تا در نهایت اثر تربیتی آن دیده شود.

وی با بیان اینکه باز کردن چتر مشارکت در ایران یک امر مبارک است، افزود: امیدوارم طرح یک متر در تمام مناطق کشور توسعه پیدا کند. همچنین طرح آجر به آجر به عنوان یک کار تربیتی توسعه یابد.

پروژه مهر از بهمن ۹۸ کلید خورد

همچنین در ادامه این مراسم عبدالرضا فولادوند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران درباره پروژه مهر اظهار داشت: 
پروژه مهر و بازگشایی مدارس از بهمن ماه ۹۸ کلید خورد و کارگروه‌های ۶ گانه، مدیریت این پروژه را برعهده گرفتند.

وی افزود: همچنین کارگروه نظارت، انتصاب مدیران جدید را انجام دادند. کارگروه سلامت نیز در راستای تامین سلامت دانش‌آموزان گام‌های موثری را برداشته است.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران یادآور شد: ۲۰ مراسم با حضور معاونان رئیس جمهوری و معاونان وزارت آموزش و پرورش در تهران به مناسبت آغاز سال تحصیلی در حال برگزاری است.

زنگ آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ امروز شنبه ۱۵ شهریور ماه به رسم همه ساله در مراسمی نمادین با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری به صورت ویدیوکنفرانس و محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در مدرسه "نوجوانان" واقع در خیابان فرجام تهران نواخته شد.

به این ترتیب سال تحصیلی جدید به منظور جبران کسری آموزشی سال گذشته در پی همه گیری بیماری کرونا در کشور، دو هفته زودتر نسبت های قبل آغاز می شود. 

همچنین در این مراسم مدرسه خیرساز «نوجوانان» نیز افتتاح شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش