پنج شهرستان کردستان در فهرست مناطق سبز گازرسانی کشور قرار گرفتند

سنندج - ایرنا - مدیرعامل شرکت گاز کردستان گفت: شهرستان‌های بانه، قروه، دهگلان، سروآباد و کامیاران که بیش از ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار جمعیت آنها از گاز طبیعی برخوردار است جزو مناطق سبز کشور از لحاظ گازرسانی قرار گرفتند.

احمد فعله‌گری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اکنون کردستان از لحاظ عملیات گازرسانی جزو استان‌های سبز کشور محسوب شده و در مجموع بیش از ۹۷.۵ درصد جمعیت شهری و روستایی این استان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

وی با بیان اینکه تا پایان امسال ۲ شهرستان دیگر نیز به لیست مناطق سبز گازرسانی کشور اضافه خواهند شد، افزود: روزانه سه کیلومتر شبکه‌گذاری گاز طبیعی در استان اجرا می‌شود و در حال حاضر یک هزار و ۳۳۰ روستای استان به شبکه سراسری گاز متصل است.

مدیرعامل شرکت گاز کردستان اضافه کرد: با توجه به سخت‌گذر بودن برخی مناطق استان بویژه روستاها، عملیات گازرسانی دشوار و پر هزینه‌تر از دیگر مناطق کشور است و دولت برای گازرسانی به هر خانوار روستایی بطور میانگین ۲۰۰ میلیون ریال سرمایه‌گذاری می‌کند که در برخی نقاط این رقم بیشتر نیز می‌شود.

فعله‌گری به بهره‌مندی ۱۰۰ درصدی جمعیت شهری و ۹۲.۵ درصدی جمعیت روستایی استان از گاز طبیعی اشاره کرد و یادآور شد: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ تاکنون، ۶۹۰ روستای این استان به شبکه سراسری گاز طبیعی متصل شده که رشدی بیش از ۱۰۰ درصدی را نسبت به قبل از این دولت نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های دولت در صنعت گاز، توسعه‌ دسترسی روستانشینان به سوخت‌های پاک با بازدهی بالاست، تاکید کرد: تاکنون به ۲۲۵ روستای نقاط مرزی و صفر مرزی استان گازرسانی شده در حالیکه ساکنان روستاهای مرزی اقلیم کردستان عراق از این زیرساخت بی‌بهره هستند.

مدیرعامل شرکت گاز کردستان به افزایش طول شبکه‌گذاری گاز استان از ۶ هزار و ۹۳۹ کیلومتر در سال ۹۲ به ۱۱ هزار و ۴۵ کیلومتر در سال جاری اشاره کرد و گفت: تعداد انشعابات نیز از ۲۱۱ هزار و ۲۲۰ فقره در ابتدای فعالیت دولت یازدهم به بیش از ۲۷۶ هزار فقره در سال جاری رسیده است.

استان کردستان با یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت، دارای ۱۰ شهرستان، ۲۹ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و یک هزار و ۶۸۹ روستا است و در حال حاضر ۵۴۲ هزار و ۳۹۹ مشترک در بخش‌های خانگی، تجاری، صنعتی و عمومی از خدمات شرکت گاز استان بهره‌مند هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha