دستورالعمل‌های بهداشتی در مدارس زنجان سختگیرانه اعمال می‌شود

زنجان - ایرنا - استاندار زنجان گفت: همزمان با بازگشایی مدارس در این استان دستورالعمل‌های بهداشتی مرتبط با کرونا با جدیت تمام اعمال می‌شود و با همکاری متولیان بهداشتی نیز تلاش خواهد شد تا سلامت، امنیت و آرامش دانش آموزان و خانواده‌ها تامین شود.

فتح الله حقیقی شامگاه جمعه در جلسه شورای آموزش و پرورش استان ویژه بازگشایی مدارس افزود: طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش مدارس با توجه به شرایط کرونایی  از فردا /۱۵ شهریور / در سطح کشور بازگشایی می‌شود که در این راستا تدابیر لازم در استان نیز اندیشیده شده است تا مشکلی ایجاد نشود.

وی اضافه کرد: بر این مبنا همه شهرهای دارای شهرداری استان و بخش ها و دهستان ها نیز با تشکیل تیمی منسجم با متولیان بهداشتی بر بازگشایی مدارس نظارت خواهند کرد و حضور دانش آموزان حداکثر در هر کلاس درس به تعداد ۱۰ نفر خواهد بود.

استاندار زنجان ادامه داد: در صورتی که دانش آموزان در کلاس درس حضور نیابند، غیبت محسوب نخواهد شد که این روند تا پایان شهریور ادامه خواهد یافت و در این میان  علاوه بر حضور دانش آموزان، شبکه شاد نیز باید گروه های هدف را تحت پوشش قرار دهد تا خللی در آموزش ایجاد نشود.

وی اظهار داشت: بر این اساس بازگشایی مدارس باید به لحاظ مسائل بهداشتی به تایید دانشگاه علوم پزشکی استان برسد که در این راستا از حضور دانش آموزان مشکوک به کرونا در مدارس جلوگیری خواهد شد که در صورت حضور، والدین آنان باید پاسخگو باشند.

حقیقی  تاکید کرد: دانش آموزان با هر نوع علائم مشکوکی نباید در مدارس حضور داشته باشند و معلمان و مدیران مدارس باید به این مهم توجه جدی داشته باشند و در این میان نظارتها بر چگونگی تردد دانش آموزان مبنی بر اجتناب از تجمعات امری اگر چه دشوار است اما باید موارد به دقت لحاظ و انجام شود.

وی اضافه کرد: مسؤولان و ناظران بهداشتی در مدارس باید به چگونگی اجرای پروتکل های بهداشتی توجه داشته باشند و آموزش های لازم نیز از سوی کارشناسان امر ارایه شود تا مشکلات احتمالی در این خصوص کاهش یابد.

استاندار زنجان با تاکید بر حفظ عدالت آموزشی در سطح استان در شرایط کرونایی ادامه داد: این مهم باید از راهکارهای مختلف پیگیری شود تا هیچ دانش آموزی در سطح استان از آموزش باز نماند.

حقیقی افزود: این استان برای رفاه خاطر دانش آموزان روزانه ۳۰۰ هزار عدد ماسک با نصف قیمت در اختیار آموزش و پرورش قرار می دهد و تلاش می شود حتی مواد ضد عفونی مورر نیاز با سازوکارهایی تامین شود که مشکلات به حداقل برسد.

وی با اشاره به اینکه دستگاه های اجرایی کمک حال دانشگاه علوم پزشکی این استان در شرایط کرونایی بوده و هستند، اضافه کرد: همین مساله نیز همزمان با بازگشایی مدارس برای آموزش و پرورش استان نمود داشته باشد چرا که یک ارگان به تنهایی متولی نیست و بروز  چنین دیدگاهی خطا است.

استاندار زنجان گفت: تا اطلاع بعدی، همه روزه ستاد ملی مبارزه با کرونا در سطح شهرستان ها و در بازه زمانی نیم ساعت با دستور اصلی بازگشایی مدارس و موضوعات پیشین تشکیل خواهد شد و در سطح استان نیز این مهم بطور مستمر انجام و موارد لازم پیگیری و رصد خواهد شد تا تصمیمات بهتری برای اول مهر اتخاذ شود.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر آن تا اطلاع بعدی با حضور استاندار، شورای آموزش و پرورش استان و شهرستان بهصورت مشترک ویدئو کنفرانس در پایان هر هفته برای بررسی مسایل این بخش برگزار خواهد شد تا با دید بهتری برای آینده برنامه ریزی شود.

استاندار زنجان با تاکید بر توجیه والدین دانش آموزان زنجانی در خصوص بازگشایی مدارس در شرایط کرونایی تصریح کرد: بر این اساس معاون بهداشتی و مدیر کل آموزش و پرورش طی روزهای آینده با حضور در رسانه استانی نیز به آگاهسازی و بیان مسائل اقدام کنند چرا که مشارکت آنان اصل مهم محسوب می شود.

وی اضافه کرد:  آموزش و پرورش استان نیز نگرانی ها در ارتباط با توزیع کتب درسی را کاهش دهد و با اقداماتی از قبیل زمان بندی ها نسبت به رفع مسائل بوجود آمده در بین خانواده ها اقدام کنند.

حقیقی افزود: این استان تلاش دارد با عزم و همکاری مدیران استانی تا اول مهر برنامه ریزی لازم را در خصوص حضور دانش آموزان در کلاس های درس انجام دهد که هدف کاهش نگرانی ها و ایجاد امنیت بین خانواده های زنجانی است.

وی اظهار داشت: رنگ بندی کرونایی در سطح استان معنا ندارد چرا که امکان تغییر و ورود به شرایط قرمز فراهم است و بر این مبنا باید مدیریت های لازم در راستای کاهش آسیب ها انجام  گیرد.

حقیقی ادامه داد: نمودارها و گزارش های دانشگاه علوم پزشکی این استان نشان می دهد شمار مراجعه کنندگان سرپایی کرونایی با شیب کندی در حال افزایش است که این مهم در شهرستان های ابهر، خرمدره و خدابنده وضعیت نامناسب تری در مقایسه با سایر شهرستانهای استان دارد.

وی اضافه کرد: این موضوع بیانگر آن است که به رغم ابلاغ و رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی هیات های عزاداری و اغلب مردم افرادی بدون توجه به هشدارها به سفر رفتند که عوارض این مساله به تدریج خود را نشان خواهد داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =