چاووش‌اوغلو: یونان خواهان مذاکره نیست

تهران- ایرنا- مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد که دروغ یونان درباره میانجی‌گری ناتو بین آنکارا و آتن ثابت کرد، این کشور خواهان مذاکره نیست.

به گزارش ایرنا از آناتولی، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که همتای یونانی وی پیشنهاد آنکارا برای مذاکره بدون پیش‌شرط درباره تنش در مدیترانه شرقی را نپذیرفته است.

به گزارش ایرنا، کریاکس میتسوتاکیس نخست‌وزیر یونان پیشتر اعلام کردکه برای شروع گفت‌ وگو بین آتن با آنکارا ، ترکیه ابتدا باید تهدیداتش علیه یونان را کنار بگذارد.

این مقام ارشد یونانی همچنین رسما خبر داد که یونان از مذاکرات و گفت‌ وگوهای فنی با ترکیه که ناتو میانجی آن شده بود، رسما خارج شد.

اختلافات بین یونان و ترکیه بر سر منابع انرژی در دریای مدیترانه از هفته های گذشته رو به فزونی است؛  ورود فرانسه به این معرکه و پس آن اعزام یک ناو آمریکایی به آبهای مدیترانه باعث شده اوضاع جاری در این منطقه پیچیده تر شود.

درهمین حال « فواد اوکتای» معاون رئیس‌جمهور ترکیه موضع اتحادیه اروپا در قبال فعالیت‌های آنکارا در مدیترانه شرقی را «فاقد صمیمیت» خواند.

وی در این باره گفت: موضع اتحادیه اروپا در قبال فعالیت‌هایی که در فلات قاره‌ای خود در مدیترانه شرقی انجام می‌دهیم غیرصمیمانه است، زیرا از سو به گفتمان فراخوانده می شویم و از سوی دیگر به دنبال طرح‌های دیگری هستند،

اوکتای اضافه کرد: ما به زبان صلح و دیپلماسی به خوبی اشراف داریم، اما وقتی مسئله محافظت از حقوق و منافع ترکیه در میان باشد، در انجام اقدامات لازم تردید نمی‌کنیم. فرانسه و یونان این را بهتر از هر کسی می‌دانند.''

پیش از این رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پیرامون مسائل منطقه‌ای به‌ویژه تحولات دریای مدیترانه شرقی تلفنی گفت‌وگو کرد.

اردوغان در این گفت وگوی تلفنی ضمن اشاره به اینکه ترکیه خواهان یافتن یک راه‌حل عادلانه برای مسئله مدیترانه شرقی است، تاکید کرد: به حفاظت از حقوق و منافع ملی کشورمان در هر زمان و مکانی ادامه خواهیم داد.

وی در این گفت‌وگوی تلفنی با استولتنبرگ همچنین اظهار داشت: ناتو باید به مسئولیت خود در قبال نقض قوانین بین‌المللی و اقدامات یک جانبه‌ای که به صلح منطقه‌ای آسیب می‌رساند٬ عمل کند.

این در حالی است که، «جوسپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از اقدام اتحادیه برای آماده کردن فهرستی از تحریم‌ها علیه ترکیه خبر داده است.

بورل در یک کنفرانس خبری مشترک با «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان در برلین، افزود: این تحریم ها ممکن است شامل افراد، کشتی‌ها یا استفاده ترکیه از بنادر اروپایی و تحریم اقتصاد آن کشور باشد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha