۱۴ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۹
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84026377
۰ نفر

برچسب‌ها

مخالفت چین با دخالت آمریکا در امور ونزوئلا

پکن- ایرنا- وزیر خارجه چین ضمن هشدار به آمریکا در مورد دخالت در امور ونزوئلا اظهار کرد: چین معتقد است ونزوئلا توانایی و خرد لازم برای حل مشکلات داخلی خود از طریق گفت و گو را دارد و چین نیز مایل است به نقش سازنده در این زمینه ادامه دهد.

به گزارش ایرنا "وانگ یی" روز جمعه در گفت و گوی ویدیویی با «خورخه آریزا» همتای ونزولایی خود افزود: ایالات متحده علناً ‌اعلام کرده است که دولت ونزوئلا را سرنگون خواهد کرد و در زمان حساسی که دولت و مردم این کشور سرگرم مبارزه با همه گیری هستند، ایالات متحده برعکس تحریم ها علیه ونزوئلا را تشدید و روحیه اساسی انسان دوستی را نقض کرده است.

او گفت: در گفت و گوی تلفنی بین «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین و «مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا در آوریل سال جاری، رهبران دو کشور به این توافق مهم رسیدند که برای توسعه روابط دو جانبه، به ویژه مبارزه مشترک با همه گیری کرونا به رهنمود راهبردی مراجعه کنند.

این مقام چینی ادامه داد: چین قاطعانه در کنار مردم ونزوئلا ایستاده و از مردم این کشور در مبارزه با این همه گیری حمایت می کند و نیز از حق دولت ونزوئلا در حفاظت از حاکمیت ملی، عزت ملی و توسعه پشتیبانی می نماید.

آریزا وزیر خارجه ونزوئلا هم در این دیدار اظهار کرد: در ۴۶ سال از زمان برقراری روابط دیپلماتیک بین ونزوئلا و چین، دو کشور با یکدیگر همکاری و از همدیگر پشتیبانی کرده اند و روابط همکاری مشارکت راهبردی ما نزدیکتر شده است.

وی ضمن قدردانی از چین که در اولین فرصت تیم متخصصان پزشکی و کمک های مالی به ونزوئلا ارسال کرد افزود: ایالات متحده نمی خواهد شاهد رونق چین و اقتصادهای بازاری در حال رشد باشد و تلاش کرده است روند توسعه چین را به تعویق بیندازد و مجددا دکترین مونرو را در آمریکای لاتین اجرا میدکند.

او با بیان اینکه هیچ یک از این طرح ها موفق نخواهند شد افزود: ونزوئلا معتقد است روند اصلاحات اقتصادی و اجتماعی چین موفقیت آمیز خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =