آتش‌ سوزی در پهنه‌های منابع طبیعی کوه بیل ارژن و تلاش برای فرونشاندن آتش

شیراز- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی استان فارس گفت: آتش‌ در منطقه کوه‌بیل دشت ارژن که ساعت ۲ بامداد روز جمعه مهار شده بود، دوباره زبانه کشید. این آتش سوزی پیش از آنکه به پهنه های زیست محیطی ارژن برسد خاموش شد.

عبدالحسن صمدنژاد روز جمعه با اعلام این خبر، افزود: نیروهای منابع طبیعی، محیط زیست، بسیج و مردم مشغول خاموش کردن آتش هستند و از کوهنوردان حرفه‌ای نیز درخواست کمک شده است.
وی گفت: پوشش گیاهی و علف‌های موجود در منطقه سبب شعله‌ور شدن آتش شدند و در صورت کاهش وزش باد، آتش امروز مهار خواهد شد.
نخستین آتش سوزی منطقه حفاظت شده کوه بیل دشت ارژن به سمت پریشان، ساعت ۱۴ دیروز آغاز شد.

همچنین روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس روز جمعه اعلام کرد : آتش سوزی که از روز پیش از منطقه جروق شروع و به طرف ارتفاعات کوه بیل در مجاورت منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان سرایت کرده بود با تلاش محیط بانان قبل از ورود به مناطق تحت مدیریت محیط زیست مهار شد. 

در این گزارش آمده است: این عملیات با همکاری محیط بانان منطقه و تیم عملیات سریع مهار آتش سوزی متشکل از نیروهای اداره کل حفاظت محیط زیست فارس و اداره حفاظت محیط زیست شیراز و با همکاری بخشداری ارژن و نیروهای مردمی و منابع طبیعی و با واکنش سریع این نیروهای امدادی و مردمی مهار شد؛ همچنین ماموران اجرایی محیط زیست به منظور عملیات پایش و پاکسازی و جلوگیری از شعله ور شدن مجدد آتش در منطقه حضور دارند. 

در ادامه این گزارش عنوان شده است: محیط بان برای جلوگیری از ورود آتش گستره ای که در جنگل ها و مراتع منطقه ایجاد شده بود، اقدام به ایجاد آتش با استفاده از حریق کنترل شده کردند و با استفاده از عوارض موجود از جمله جاده ها و عوارض طبیعی و آتش بر از سرایت آتش به جنگل های ذخیرگاه زیستکره ارژن و پریشان پیشگیری کردند.

افزون بر این، دیگر آتش سوزی که از ظهر امروز در ارتفاعات اسلام آباد در منطقه حفاظت شده ماله گاله آغاز شده است به رغم  تلاش بی وقفه محیط بانان، نیروهای مردمی و نیروی زمینی ارتش همچنان زبانه می کشد.

با تلاش نیروهای اجرایی محیط زیست و حضور مداوم مدیران و مسولان محیط زیست در منطقه و با همکاری دلسوزانه نیروهای مردمی و ارتش بخش بسیاری از آتش مهار شده اما بخشی از آن به طرف ارتفاعات در حرکت است؛ به نحوی که نیروهای محیط بان شهرستان های همجوار نیز برای مهار آتش فراخوانده شده اند. 

روابط عمومی محیط زیست فارس با ابراز نگرانی از حجم گسترده آتش از مسوولان و جوامع مردمی درخواست کرد تا با به همراه داشتن ابزار مناسب برای سرکوب آتش به یاری محیط بانان بشتابند.

منطقه کوه بیل دارای پوشش گیاهی متنوع از جمله ارژن، بنه، کیالک و بادام کوهی است.

اخبار مرتبط