نایب رییس پارلمان اروپا: پیش‌شرط  فرانسه برای کمک به لبنان غیر منطقی است

تهران-ایرنا-"فابیو فابیو ماسیمو کاستلدی روز پنجشنبه نسبت به رویکرد فرانسه برای پیش شرط گذاشتن برای کمک به لبنان ابراز نگرانی کرد و گفت: رویکرد فرانسه برای وضع شروط سخت برای کمک به لبنان، غیر منطقی و صراحتا مرا نگران و بیمناک کرده است.

به گزارش ایرنا، کاستلدی در گفت و گوی ویژه با خبرگزاری رسمی لبنان ( NNA) گفت: با این که می‌دانم که نیاز هست که طبقه سیاسی لبنان برای اصلاحات احساس مسؤولیت و تعهد کنند، و بی‌تردید این اقدام یک مأموریت مهم برای نجات اقتصاد و به حرکت درآوردن چرخ توسعه و افزایش کارآمدی در مدیریت کشور لبنان خواهد بود، اما از طرف دیگر بیم آن دارم که این گونه رویکردها (مثل رویکرد فرانسه) نتایج و پیامدهای معکوس و منفی داشته باشد.

نایب رییس پارلمان اروپا افزود: ما از تجربه و واقعیت‌ها یاد گرفته‌ایم که فرهنگ گفت و گو در خاورمیانه و رویکرد مبتنی بر احترام استوار بر ساخت یک مسیر مشترک چقدر حائز اهمیت است.

مقام ارشد جنبش موسوم به پنج ستاره ضمن خبر سفر سه‌شنبه هفته آینده جوزپه کونته به ایتالیا و نیز سفر دیروز "امانوئل دل ری" معاون وزیر امورخارجه و سفر "لورنزو گرینی" وزیر دفاع این کشور به لبنان گفت: ایتالیا از نخستین کشورهایی بود که وضعیت اضطراری لبنان را که ناشی از انفجار ۴ اگوست (۱۴ مردادماه) بود، پاسخ داد.

وی کمک‌های ایتالیا به لبنان در جریان حادثه انفجار بیروت را ۲۰ تن کمک بشردوستانه و اعزام یگان‌های ویژه امداد و نجات برای برداشتن آوار، یگان‌های ویزه مهندسی نظامی و بیمارستان صحرایی نظامی اعلام کرد که به وسیله سه پرواز و سه کشتی به لبنان ارسال شد.

این سیاستمدار ایتالیایی در خصوص سفر اینده کونته به لبنان نیز گفت که این سفر نه تنها یک سفر رسمی بلکه سفری برای بیان محبت و همبستگی مردم ایتالیا با لبنان و بیانگر تعهد و پایندی ثابت رم در قبال بیروت است.

وی افزود: مردم لبنان به ایتالیا همیشه به دید یک کشور فعال بیطرف نگاه می‌کنند، به همین مسأله دولت رم را قادر به اقدام و کمک‌های بشردوستانه می‌کند.

کاستلدی در پایان گفت: ایتالیا همیشه آماده حمایت بی قید و شرط و با شور و شوق بسیار از مردم لبنان در این لحظه دشوار است و به خاطر وحدت و ثبات لبنان به تلاش‌هایش ادامه می‌دهد.

مقام‌های فرانسوی در هفته‌ها و ماه‌های گذشته در مناسبت‌های مختلف، هرگونه کمک به لبنان را انجام اصلاحات که احتمالا باید باب میل کاخ الیزه باشد، اعلام کرده‌اند.

در همین رابطه، منابع لبنانی پنجشنبه شب فاش کردند که «برنارد امیه» مدیرکل اطلاعات خارجی فرانسه به تلاش‌ها برای فشار آوردن به لبنان در تشکیل دولت جدید و اجرای اصلاحات مورد حمایت امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه برای نجات لبنان از بحران اقتصادی پیوسته است.

امیه پیش در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ سفیر فرانسه در لبنان بود، اما پس از قدرت گرفتن مکرون در سال ۲۰۱۷ به عنوان مدیرکل اطلاعات خارجی منصوب شد.

ژان ایو لودریان  وزیر امور خارجه فرانسه نیز ۲۳ تیرماه خطاب به مقامات لبنانی گفته بود که اگر می خواهند کشورشان برای برون رفت از بحران اقتصادی مورد حمایت پاریس قرار گیرد، باید برای انجام اصلاحات گامهای عملی بردارند.

رییس جمهوری فرانسه نیز در نخستین سفر خود که ششم آگوست (۱۶ مردادماه) و دو روز پس از حادثه انفجار بیروت صورت گرفت و پس از ملاقات با رییس جمهوری، نخست وزیر و رییس مجلس لبنان تاکید کرد، بدون سیاست روشن و شفاف، امکان برخورداری لبنان از کمک‌های اقتصادی وجود نخواهد داشت.

وی همچنین در سخنانی غیر دیپلماتیک و مداخله جویانه، با تعیین ضرب الأجل برای اصلاحات سیاسی به مقامات لبنانی در آن زمان گفته بود:اگر تا ماه سپتامبر ( شهریور ) اصلاحات انجام نشود، خودم مسؤولیت این اصلاحات را برعهده خواهم گرفت.

این اظهارات وی به نوعی دخالت در امور داخلی لبنان تلقی شد و شماری از تحلیلگران لبنانی از آن انتقاد کردند.

رییس جمهوری فرانسه برای دومین بار پس از حادثه انفجار بندر بیروت، دوشنبه گذشته نیز به بیروت سفر کرد و با مقام‌های لبنانی دیدار کرده بود.

انفجار ۱۴ مردادماه در بندر بیروت ۱۷۷ نفر کشته، بیش از هفت هزار زخمی و ده‌ها مفقود برجای گذاشت و در واکنش به این انفجارها و به دنبال تغییر و تحولات صحنه سیاسی لبنان، دولت "حسان دیاب" استعفا کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =