نذر کتاب باید در مناطق کمتر توسعه یافته قزوین تقویت شود

قزوین - ایرنا - مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: نذر کتاب با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و آگاهی بخشی باید در مناطق کمتر توسعه یافته استان قزوین تقویت شود.

مریم بیدخام روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه پویش نذر کتاب گامی برای ترویج  فرهنگ مطالعه در مناطق محروم استان است اظهار داشت: این پویش در راستای تقویت مسؤولیت اجتماعی و ارتقای فرهنگ مطالعه در مناطق کمتر توسعه یافته استان می تواند موثر باشد.

وی با اشاره به محدودیت منابع در تجهیز کتابخانه‌های عمومی به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته  استان گفت: به منظور بهره‌مندی از ظرفیت کتاب‌هایی که در ادارات و حتی منازل شهروندان بلا استفاده مانده است، افراد می توانند کتاب‌های خود را به کتاب خانه‌های استان اهدا کنند.

بیدخام با بیان اینکه کتاب‌های بسیاری در ادارات  وجود دارند که به دلایل متعددی آن گونه که باید مورد استفاده قرار نمی گیرند، بیان داشت : پیوستن به پویش نذر کتاب گامی موثر در جهت  ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی در مناطق کمتر توسعه یافته است.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با دعوت از آحاد شهروندان، سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌های دولتی برای مشارکت در اجرای نذر کتاب تاکید کرد: ایام محرم و سوگواری سید و سالار شهیدان فرصت مغتنمی برای  مشارکت مردم فرهیخته و نیک اندیش در اجرای طرح پویش نذر کتاب است که به تقویت توسعه کتاب‌خوانی و کمک به تربیت نوجوانان و جوانان منجر می‌شود.

به گفته این مسؤول در بسیاری از منازل کتاب‌های بسیاری وجود دارد که با اهدا و تجمیع آن‌ها می‌توان کتابخانه‌های بزرگی را در  مناطق محروم تاسیس کرد و مردم فرهیخته و خیر استان می‌توانند با مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز کتابخانه عمومی این کتاب‌ها را در اختیار دیگر شهروندان قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: پویش نذر کتاب در راستای غنی سازی منابع کتابخانه‌های عمومی به ویژه در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته بوده و با بهره گیری از تمامی ظرفیت‌های موجود شاخص‌های فرهنگی را افزایش داده و آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهد.

بیدخام بر نقش موثر مطالعه در پیشگیری از وقوع جرم  و کاهش معضلات اجتماعی یادآور شد: شهروندان با اهدای کتاب‌های بلا استفاده خود به کتابخانه‌ها علاوه بر نقش‌آفرینی در تربیت انسان‌هایی سالم و فرهیخته، در رفع محرومیت های این مناطق نقش آفرینی کنند.

پویش نذر کتاب به همت اداره کل کتابخانه‌ها در ایام محرم و صفر اجرا شده و دفتر امور اجتماعی استانداری قزوین به منظور اجرای موفق این پویش طی مکاتبه‌ای با تمامی دستگاه‌ها، ادارات و سازمان‌های مردم نهاد خواسته با اتاق تکانی در ادارات، منازل، دفاتر کار و غیره و تجمیع  کتاب‌های اهدایی در غنی شدن و تجهیز و توسعه کتابخانه ها به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته استان همراهی کنند.

قرار است ۲۷ شهریور جاری با عنوان روز شعر و ادب فارسی به صورت نمادین روزی به نام اهدا کتاب از سوی دستگاه‌های دولتی و پیوستن به پویش نذر کتاب نیز عنوان شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =