کیفیت هوای تهران برای پنجمین روز متوالی سالم است

تهران-ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز -جمعه-از لحاظ غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون با شاخص لحظه‌ای ۵۸ برای پنجمین روز متوالی در شرایط قابل قبول و سالم است.

به گزارش روز جمعه ایرنا از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز بر روی شاخص ۶۸ در شرایط سالم قرار داشت.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از شاخص ۵۸ به ۵۳ و منواکسید کربن از شاخص ۳۲ به ۳۱ کاهش پیدا کرده است.

بر این اساس، ایستگاه‌های گلبرگ(منطقه۸) با شاخص ۱۲۴، اقدسیه(منطقه یک) و ستاد بحران(منطقه۷) با شاخص ۱۲۰ و پیروزی(منطقه۱۳) با شاخص ۱۰۶ بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

همچنین ایستگاه‌های شهرداری منطقه۱۹، شهرداری منطقه ۴ و مسعودیه(منطقه۱۵) به ترتیب با شاخص‌های ۵۹، ۶۳ و ۶۵ کمترین آلایندگی را در این مدت داشتند.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

از ابتدای امسال ۱۵ روز هوای پاک، ۱۱۵ روز هوای قابل قبول یا همان سالم و ۳۶ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و ٢ روز ناسالم برای همه گروه‌ها به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =