۱۲۹ پروژه گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی آماده‌سازی شد

مشهد- ایرنا- مدیرکل میراث ‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی از آماده‌سازی نهایی ۱۲۹ پروژه در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی در این استان خبر داد.

ابوالفضل مکرمی‌فر روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد پروژه با اعتباری معادل ۶ هزار و ۱۷۰ میلیارد ریال اجرا و آماده‌سازی شده‌اند که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: بهره‌برداری از این تعداد پروژه برای هزار و ۳۸۰ نفر در استان در حوزه‌های گردشگری و صنایع‌دستی ایجاد اشتغال می‌کند.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی گفت: اشتغال در حوزه گردشگری به عنوان یکی از فرصتهای مهم و با ظرفیت بالا مدنظر است که اگرچه با شیوع بیماری کووید۱۹ دچار اختلال و تحت تاثیر قرار گرفت اما با پایان این دوره همچنان با قوت در این زمینه گام بر می‌داریم.

مکرمی فر افزود: این استان یکی از استانهای مهم در حوزه گردشگری کشور محسوب می‌شود و با توجه به برخورداری از مقام نخست کشور از لحاظ شمار تاسیسات گردشگری و حضور بیش از ۵۰ درصد واحدهای اقامتی کشور در کنار قابلیتهای منحصر به فردی همچون وجودبارگاه منور رضوی می‌تواند دوباره با پایان شیوع بیماری جایگاه خود را به دست آورده و این بار با رونق مضاعفی در این زمینه شاهد فعالیت حوزه گردشگری باشیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه بخش خصوصی نیز در حوزه گردشگری خراسان رضوی از فعالیت خوبی برخوردار است و هم اکنون ۲۴۳ طرح در حوزه گردشگری این استان در حال ساخت است که معادل ۶۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و به طور میانگین ۴۷ درصد رشد دارد.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی گفت: میزان اشتغال‌زایی این طرحها در استان بیش از ۱۱ هزار نفر است که رقم بسیار مطلوبی محسوب می‌شود.

مکرمی فر افزود: تلاش می‌کنیم با حمایت لازم از مجموع ۱۲۹ پروژه‌ای که در مراحل پایانی ساخت قرار دارند این پروژه ها تا پایان امسال به بهره‌برداری برسند و به این ترتیب روح تازه‌ای به حوزه گردشگری و صنایع‌دستی استان دمیده شود.

هم اکنون استان خراسان رضوی دارای بیش از دو هزار و ۷۰۰ واحد تاسیسات گردشگری است که بیش از هزار و ۱۰۰ واحد از این تعداد را واحدهای اقامتی رسمی شامل هتل، هتل‌آپارتمان و مهمانپذیر تشکیل می‌دهند.

۳۶۰ رشته صنایع دستی در ایران فعال است که ۹۰ رشته از این تعداد در خراسان رضوی وجود دارد. هم اکنون حدود ۲۰ هزار نفر در این استان از محل تولید و فروش صنایع دستی ارتزاق می‌کنند. هشت هزار و ۴۰۰ هنرمند هنرهای سنتی و صنایع دستی در استان خراسان رضوی پروانه فعالیت دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =