مسکو و دمشق: حضور نیروهای آمریکا در سوریه تنش‌ها را تشدید می‌کند

تهران - ایرنا - سویه و روسیه روز جمعه در بیانیه مشترکی اعلام کردند که حضور غیرقانونی نیروهای اشغالگر آمریکایی در خاک سوریه به عنوان کشوری دارای حاکمیت، منجر به ایجاد و تشدید کانون تنش در منطقه می‌شود.

به گزارش ایرنا از سانا، این بیانیه امضای توافق آمریکا با شبه نظامیان جدایی طلب نیروهای دمکراتیک کرد سوریه (قسد) را غیر قانونی و غیر مشروع دانستند.

هیأت‌های هماهنگ کننده سوریه و روسیه در بیانیه‌ مشترکی اعلام کردند: یکی از دلایل جدی نگرانی‌ها در منطقه، اوضاع شمال شرق سوریه به دلیل حضور غیر قانونی نیروهای اشغالگر آمریکا و همپیمانان آن در خاک سوریه که دارای حاکمیت و استقلال می‌باشد، است.

این بیانیه افزود، مثال روشن تشدید کانون بحران، توافق امضا شده میان شبه نظامیان جدایی طلب نیروهای دموکراتیک (قسد) در شمال شرق سویه با یک شرکت نفتی آمریکایی برای همکاری در زمینه استخراج نفت سوریه و فروش آن است.

سوریه و روسیه با تأکید بر این‌که امضای این گونه قراردادها نقض قوانین بین‌المللی و زیرپاگذاشتن حاکمیت و یکپارچگی سوریه است، اقدام یاد شده را غیر قانونی و غیر مشروع دانستند.

منابع خبری ۱۲ مردادماه به نقل از «مظلوم عبدی» فرمانده شبه‌نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) اعلام کردند که این گروه با یک شرکت نفتی آمریکایی قرارداد  نفتی بسته است.

وزارت امورخارجه سوریه نیز همان روز توافق امضا شده میان نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) با یک شرکت نفتی آمریکایی را سرقت نفت سوریه خواند و تاکید کرد که این توافق باطل و غیرقانونی است.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اکتبر (مهر/ آبان ۹۸) اعلام کرد زمان آن رسیده که کردها در مناطق نفتی سوریه مستقر شوند.

او نیاز مالی کردها را دلیل این اقدام اعلام کرد و گفت: ممکن است یکی از شرکت‌های بزرگ نفتی خود را به آنجا بفرستیم تا همه کارها را به طور درست انجام دهند.

نیروهای دموکراتیک سوریه شبه‌نظامیان وابسته به نظامیان آمریکایی هستند که در شرق و شمال شرق سوریه حضور دارند.

دولت سوریه بارها تأکید کرده است که این شبه‌نظامیان و آمریکایی‌ها در شرق و شمال شرق سوریه هدفی جز غارت نفت ندارند و به حضور غیر قانونی آنان پایان خواهد داد.
با شکست گروه تروریستی داعش به عنوان بازوی آمریکا در سوریه در آذر ماه سال ۱۳۹۶، نیروهای آمریکایی مستقیما جایگزین این گروهک شدند و دقیقا از همان زمان نیز به جای داعش شروع به استخراج و سرقت نفت سوریه و ادامه کشتار مردم این کشور کردند.   

در سال‌های اخیر آمریکا در منطقه غرب آسیا به ویژه در سوریه بلای جان مردم و سارق منابع نفتی آن‌ها شده است، اقدامی که پیش از این گروهک تروریستی داعش در سال‌های اخیر انجام داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =