فرانسه خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه دیوان کیفری بین‌المللی شد

تهران- ایرنا- فرانسه تحریم‌های آمریکا علیه دیوان کیفری بین‌المللی را «یک حمله شدید» خواند و از واشنگتن خواست تا این تحریم‌ها را لغو کند.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه پنجشنبه شب با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: این اقدام حمله شدیدی علیه دیوان است و چندجانبه‌گرایی و استقلال در قضاوت را زیر سؤال می‌برد.
فرانسه ضمن درخواست برای لغو تحریم‌های آمریکا وعده داد که از دیوان کیفری بین‌المللی و کارکنان آن حمایت کند.
«جوسپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در واکنش به تحریم‌های آمریکا علیه دیوان کیفری بین‌المللی، این اقدام را غیرقابل قبول، بی‌سابقه و تلاشی برای کارشکنی در روند تحقیقات این دادگاه خواند.
«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه از تحریم «فاتو بنسودا» دادستان ارشد و «پاکیسو موچوچوکو» از دیگر مقام‌های بلندپایه دیوان کیفری بین‌المللی خبر داد.
این مقام‌ها در حال تحقیق در مورد اتهام ارتکاب سربازان آمریکایی به جنایات جنگی در افغانستان هستند.
پمپئو مدعی شد که این دیوان «یک نهاد کاملاً ورشکسته و فاسد» است و صلاحیت تحقیق در مورد نظامیان آمریکایی را ندارد؛ زیرا واشنگتن عضو «اساسنامه رم» نیست. این دیوان بر مبنای اساسنامه رم تأسیس شده است.
دیوان کیفری بین‌المللی نخستین دادگاه دائمی بین‌المللی برای رسیدگی به جرایم نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و تجاوز است که مقر آن در لاهه هلند قرار دارد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =