۱۴ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱:۰۹
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 84026142
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

توافق یونان و ترکیه برای کاهش تنش‌های نظامی در شرق مدیترانه

تهران- ایرنا- ناتو از موافقت یونان و ترکیه برای گفت‌ وگو درباره کاهش تنش‌ها در شرق مدیترانه و جلوگیری از برخوردهای نظامی میان ۲ کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو پنجشنبه شب با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: پس از گفت ‌وگوهایم با رهبران یونان و ترکیه، این ۲ عضو ناتو موافقت کردند تا برای ایجاد ساز وکاری در مورد تنش‌زدایی نظامی و کاهش خطر حوادث و تصادف در شرق مدیترانه، وارد گفت‌ وگوهای فنی شوند.
«تنش‌زدایی» در حوزه نظامی می‌تواند به معنای ایجاد خطوط ارتباطی میان ارتش‌های ۲ کشور در یک حیطه یا منطقه خاص باشد اما استولتنبرگ درباره این موضوع اطلاعاتی ارائه نکرد.
«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز برای ترغیب آتن و آنکارا به مذاکره، تلاش‌های گسترده‌ای را آغاز کرده و به صورت ویدیویی با «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه گفت‌ وگو کرد.
یونان و ترکیه بر سر منابع گاز طبیعی در شرق مدیترانه اختلافات گسترده‌ای دارند. این اختلافات، پای ناتو را برای کاهش تنش‌ها میان ۲ کشور به میان کشیده است.
ترکیه در منطقه مورد مناقشه در مدیترانه، رزمایش دریایی برگزار کرده و یونان نیز به تمرینات نظامی فرانسه و ایتالیا در این منطقه ملحق شده است.  
یونان، ترکیه را به اقدامات تهاجمی و نقض مرزهای دریایی خود متهم کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha