کم‌توجهی طرفداران نامزدهای مجلس در غرب گلستان به خطر کرونا

گرگان - ایرنا - تبلیغات مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شرایطی به روزهای پایانی نزدیک می شود که کم‌توجهی به رعایت نکات بهداشتی در برگزاری برنامه های تبلیغی و جلب نظر شهروندان، احتمال افزایش تعداد بیماران کرونایی حوزه انتخابیه غرب گلستان را بیشتر کرده است.

اظهارات روزهای اخیر مسوولان درمانی گلستان از کاهش روند شیوع کرونا در این استان حکایت دارد اما نحوه تبلیغات دو کاندیدای حاضر در دور دوم انتخابات مجلس و کم توجهی به مصوبات ستاد ملی کرونا، زنگ خطر مهار یا تثبیت این بیماری در حوزه انتخابیه غرب استان را به صدا در آورد.

تلفیق اوضاع و احوال کرونا با دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی از مدت ها قبل موجب نگرانی مجریان انتخابات و درمانگران استان شد که وضعیت قرمز بندرگز و کردکوی از مجموع چهار شهرستان غرب استان گلستان مجری انتخابات بر شدت نگرانی ها افزود.

با وجود منع برگزاری تبلیغات فیزیکی، شرایط و سیمای ظاهری شهرها و روستاهای غرب گلستان سه روز پس از آغاز تبلیغات، روایتگر داستان دیگری است.

بر اساس مشاهدات خبرنگار ایرنا؛ از ساعات اولیه آغاز تبلیغات، همه مناطق شهری و روستایی غرب گلستان شاهد نصب بنر و پارچه نوشته های تبلیغات ۲ نامزد راه یافته به این مرحله است به طوری‌که در دورترین روستاهای مرزی گمیشان نیز بنرهای بزرگ و کوچک این دو نامزد بر فراز خانه‌ها و مغازه‌ها به چشم می‌خورد .

برگزاری نشست‌های انتخاباتی محله به محله در غرب گلستان مشهود است و در نتیجه برگزاری این جلسات و حضور فشرده افراد در خانه ها و مجالس، رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی نادیده گرفته شده و استفاده از ماسک به عنوان یکی از ابزارهای مهم جلوگیری از کرونا در نازل ترین سطح قرار دارد.

در این چند روز تجمعات متعددی نیز در محوطه های مسقف وغیر مسقف برخی از منازل در حوزه انتخابی غرب گلستان برگزار شد که تذکرات جدی مجریان و برگزارکنندگان انتخابات را در پی داشت.

انتشار عکس های انتخاباتی که با خوش و بش یکی از نامزدها با حاضرین و گرفتن عکس های یادگاری همراه بود، بازتاب زیادی در فضای مجازی گلستان داشت و شهروندان این رفتارها را مصداق زیرپا گذاشتن قانون دانسته و از نامزدها خواستند مانع تداوم این گونه رفتارها شوند.

همه این رویدادها در حالی صورت گرفت که بر اساس دستورالعمل ابلاغی به نامزدها گفته شده تبلیغات انتخاباتی از طریق فضای مجازی و راه دور باشد.

به گزارش ایرنا در پایان انتخابات دور اول حوزه انتخابیه غرب گلستان، عبدالجلال ایری ۲۱ هزار و ۱۸۳ رای و رجب محمدآبادی ۱۴ هزار و ۹۸۳ رای به دست آوردند و به دلیل کسب نکردن اکثریت آرا، بخت خود را برای رسیدن به کرسی بهارستان در ۲۱ شهریور امسال امتحان خواهند کرد.

۲۴۴ شعبه در سطح چهار شهرستان کردکوی، بندترکمن، بندرگز و گمیشان پیش بینی شده که ۱۲۱ شعبه شهری و ۱۲۳ شعبه روستایی است.

در مرحله اول انتخابات ۱۱۸ هزار و ۷۳۷ نفر در انتخابات حوزه غرب گلستان شرکت کردند.

استان گلستان با ۶ حوزه انتخابیه اصلی ،هفت نماینده در مجلس شورای اسلامی شامل ۲ نفر از حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا ، یک نفر از رامیان و آزادشهر، یک نفر علی‌آباد، یک نفر از کردکوی، بندرترکمن، گمیشان و بندرگز، یک نفر از گنبدکاووس و یک نفر از مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه‌تپه دارد.

در انتخابات دوم اسفند پارسال ۱۲۹ کاندیدا برای کسب هفت کرسی در ۶ حوزه انتخابیه گلستان خود را در معرض ارزیابی و انتخاب یک میلیون و ۳۳۰ هزار واجد شرایط رای دادن قرار دادند که ۷۱ هزار نفر از آنان رای اولی بودند.

دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی ۲۱ شهریور برگزار می شود.

طبق آخرین اعلام استاندار گلستان، شهرهای کردکوی، بندرگز و رامیان در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارند.

استان گلستان حدود ۱.۹ میلیون نفر جمعیت دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز شنبه گفت: با فوت ۱۱۰ بیمار کرونای دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید۱۹ در کشور به ۲۲ هزار و ۱۵۴ نفر رسید و ۲۹ استان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =