محله تاریخی سرشور مشهد احیا می‌شود

مشهد- ایرنا- شهردار مشهد گفت: بازار قدیمی سرشور که یکی از گذرهای منتهی به حرم مطهر رضوی است در چهارچوب طرح "حرم شهر" احیا می‌شود.

محمد رضا کلایی روز پنجشنبه در بازدید از دفتر تسهیل گری محله تاریخی سرشور افزود: محله و بازار سرشور از محلات قدیمی مشهد است که بناهای تاریخی با ارزش زیادی در آن قرار دارد.
وی تاکید کرد: دفتر تسهیل گری محله سرشور باید طرح‌های بازآفرینی و احیای این محله را با ضرورت حفظ خانه‌های تاریخی و توجه به پروژه حرم شهر تدوین و اجرایی کند.
محله " سرشور " مشهد  از بافت‌های تاریخی و مهم این کلانشهر است که ساختمان‌های قدیمی آن برای شهروندان مشهدی نمایانگر خاطرات فراوانی است.
شهردار مشهد تیر ماه امسال ایده "حرم شهر" را  در ارتباط با طرح نوسازی و بازسازی بافت فرسوده منطقه ثامن مطرح می کرد.

طرح نوسازی و بازسازی بافت فرسوده منطقه ثامن مشهد با ۱۳ هزار پلاک از سال ۷۱ در دستور کار است.

در آغاز این طرح ۷۰ درصد بناهای مسکونی بافت فرسوده بیش از ۲۰ سال قدمت داشت که با گذشت دو دهه از آغاز اجرای نوسازی این بافت، این طرح تاکنون حدود ۵۰ درصد پیشرفت کرده است.
شورای عالی معماری و شهرسازی ۱۹ تیر ماه سال ۹۶ به منظور جلوگیری از تداوم اقدامات مخالف با حفاظت از حیثیت مکان و ارزش های ملموس و ناملموس بافت تاریخی - فرهنگی پیرامون حرم مطهر رضوی در مصوبه ای طرح نوسازی و بهسازی حرم مطهر رضوی مصوب سال ۱۳۸۷ را لغو و اجرای آن را متوقف کرد.

با این حال آبان امسال استاندار خراسان رضوی اعلام کرد که نقشه راه بازسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی مورد توافق وزارت راه و شهرسازی و شهرداری مشهد قرار گرفته‌ و مقرر شده است وزارت راه و شهرسازی و شهرداری مشهد به صورت مشترک تا پایان امسال طرح تفصیلی جدیدی را تهیه کنند و در شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب رسانند.

اما شورای عالی شهرسازی خود به صورت مستقیم به این موضوع ورود کرده‌ که این اقدام، اعتراض شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر مشهد را در پی داشت.

مساحت محدوده تاریخی مشهد ۳۳۸ هکتار و معادل یک دهم وسعت این کلانشهر است و حفظ و احیای آن به عنوان بخش مهمی از هویت شهر مشهد ضروری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =