جهرم از نظر شیوع کرونا در وضعیت نارنجی قرار گرفت

شیراز-ایرنا-رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: با توجه به آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان، این شهرستان در وضعیت هشدار یا نارنجی قرار گرفته است.

دکتر محمد رحمانیان پنجشنبه در نشست ستاد مقابله با کرونا شهرستان جهرم افزود: تغییر وضعیت این شهرستان از قرمز به نارنجی به هیچ عنوان نشان دهنده بهتر شدن اوضاع نیست بلکه بهتر یا بدتر شدن شرایط این بیماری، بستگی کامل به رفتار مردم دارد و در صورت عدم رعایت هشدارها، جهرم می‌تواند دوباره به وضعیت قرمز بازگردد.

وی بیان کرد: در صورت ساده انگاری و عادی تلقی کردن اوضاع، شاهد پیک دوباره بیماری با شدت بیشتر در روزهای آغازین پاییز خواهیم بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم اظهار داشت: یکی از عوامل نگران کننده موجود در جامعه، کاهش حساسیت‌ها نسبت به بیماری کرونا و عادی شدن خطرات این بیماری در مردم است، این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود با  شروع فصل سرما و همزمانی بیماری آنفلوانزا با کرونا احتمال همه‌گیری این ۲ بیماری با وسعت و شدت بیشتر همراه باشد.

به گفته رحمانیان، تداخل بیماری کرونا و آنفلوانزا می‌تواند عواقب جبران ناپذیری در جامعه به بار آورد و سالمندان و افراد با بیماری‌های زمینه‌ای از گروه‌های پُر خطر و در معرض ابتلای به این ۲ بیماری هستند.

وی، با بیان اینکه بیش از ۳۰ درصد نمونه‌های تشخیصی کرونا در روزهای اخیر در شهرستان جهرم مثبت اعلام شده است، افزود: استفاده از ماسک و رعایت اصول بهداشتی تنها راه مقابله با بیماری کروناست، اما متاسفانه برخی از شهروندان این موضوع مهم را نادیده می‌گیرند و در استفاده از ماسک کوتاهی می‌کنند در حالیکه توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی و رعایت دقیق آنها نقش چشمگیری در کاهش بیماری کرونا و آنفلوانزا خواهد داشت.

رحمانیان، مراجعه به موقع مبتلایان به کرونا به پزشک را در روند بهبودی آنها بسیار موثر دانست و گفت: ۵۳ درصد بیماران به صورت اورژانس و حال وخیم به بیمارستان مراجعه می‌کنند که این موضوع می‌تواند در روند درمان آنها مشکل ایجاد کند.

وی ادامه داد: ۹۳ درصد بیماران فوت شده بر اثر کرونا در زمان مراجعه به بیمارستان، دارای درگیری شدید ریه بودند و ۷۰ درصد از آنها تنگی نفس شدید (دیسترس تنفسی) داشتند که این امر بیانگر آن است که آنها در مراحل آخر بروز علائم بیماری به پزشک مراجعه کرده‌اند.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

بنا به اظهار سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا ظهر امروز (سیزدهم شهریورماه ۹۹) تا کنون ۳۸۰ هزار و ۷۴۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۲۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جانباختگان کرونا در کشور به ۲۱ هزار و ۹۲۶ نفر رسیده است.

به گفته سیما سادات لاری، بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های آذربایجان غربی، البرز، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، فارس، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =