تعاونی های برتر مازندران معرفی شدند

ساری - ایرنا - ۳۴ تعاونی برتر مازندران روز پنجشنبه با برگزاری مراسمی که استاندار هم در آن حضور داشت ، معرفی و تقدیر شدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، استاندار مازندران در این مراسم از تعاونی ها به عنوان رکن مهم اقتصاد کشور یاد کرد و گفت که این بخش می تواند در رفع مشکلات اقتصادی کشور نقش موثری ایفا کند.

احمد حسین زادگان با تاکید بر این که تعاون یکی از سه بخش مهم اقتصاد کشور است، بر ضرورت تغییر نگرش مردم و مسئولان نسبت به فعالیت تعاونی ها تاکید کرد.

وی گفت : بخش تعاون موجب تولید ثروت و اشتغال می شود و لازم است این بخش به صورت جدی تری در وزارت کار مورد توجه قرار گیرد.

نماینده عالی دولت در مازندران نگاه منفی به تعاونی ها را سبب ضعیف تر شدن این بخش دانست و افزود : تقویت نقش تعاونی‌ها در فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی، تمهید بسترهای لازم جهت حضور موثرتر تعاونی‌ها در تمامی عرصه‌‏های اقتصادی، توسعه آموزش‌‏های فنی و حرفه‌‏ای به منظور افزایش کارآمدی و توانمندسازی تعاونی ‏ها و تاسیس تعاونی های فراگیر زمینه ساز تحقق جهش در اقتصاد کشور و استان می‌شود.

وی افزود : تعاون رویکرد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارد و یک تشکل مردم نهاد است که توسط مردم شکل گرفته است و به همین دلیل هم دولت بدون دخالت در فرآیند انتخابات تعاونی‌ها، از تعاونگران حمایت می‌کند.

حسین زادگان بر ضرورت توسعه محور شدن تعاونی ها تاکید کرد و گفت : برای رونق بخشی تعاون همه مسئولیم و تشکیل تعاونی ها نیازمند همکاری همگانی ، توسعه فرهنگ کار جمعی است و ریل گذاری توسعه این بخش هم توسط دولت انجام می گیرد.

وی افزود : نقش‌آفرینی اتاق تعاون و جایگاه تسهیل گرایانه و هدایت‌گونه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در رسیدگی به مشکلات تعاونی‌ها و کمک به رونق هرچه بیشتر این بخش قابل توجه بوده که در همین زمینه، فعالیت تعاونی‌های فعال در مازندران نشان دهنده رونق این بخش و کمک شایان تعاونی‌های استان به اقتصاد کشور است.  

استاندار مازندران گفت : ایجاد تعاونی‌های پویا و دارای هدف و برنامه با توجه به ظرفیت‌های بزرگ استان می‌تواند عامل ایجاد تحول و دگرگونی باشد و ما نیز به عنوان مدیران اجرایی استان از هر گونه کمک و مساعدتی برای پیشبرد اهداف عالیه بخش تعاون دریغ نمی‌کنیم.

رتبه اول مازندران در کسب و کار تعاونی 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران هم در این مراسم با استناد به نتایج پایش محیط کسب و کار بخش تعاون که زمستان پارسال از سوی اتاق تعاون ایران انجام شد ، اعلام کرد که استان مازندران دارای رتبه نخست و بهترین محیط کسب و کار در بخش تعاون کشور در سال ۹۸ بوده است.

کامران اصغری افزود : در این پایش مازندران با شاخص ۴.۰۳ از ۱۰ که بدترین نمره تلقی می شود ، دارای بهترین محیط کسب و کار در سطح استان‌های کشور ارزیابی شده و استان هرمزگان با شاخص ۵.۲۵ از ۱۰ پس آن قرار دارد.

وی گفت : این در حالی است که سال ۹۷ استان مازندران دارای شاخص ۶.۱۱ بود ولی با تلاش مجموعه دولت و تعاونگران بهبود خوبی را در این حوزه شاه

مدیرکل تعاون مازندران همچنین از وجود بیش از ۱۳ هزار تعاونی در مازندران با حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار عضو خبر داد و افزود : این تعاونی ها با ایجاد ۱۵۴ هزار فرصت شغلی در بخش های مختلف در مجموع بیش از پنج درصد از اقتصاد استان را تشکیل می دهند.

وی میزان صادرات شرکت‌های تعاونی مازندران را هم بیش از ۱۷۰ میلیون دلار در دوره دولت تدبیر و امید اعلام کرد و گفت : ظرفیت بالای مازندران در زمینه تولید محصولات کشاورزی ، شیلاتی ، باغی و همچنین گردشگری پویا به همراه صنایع دستی متنوع در ایجاد ، گسترش و توسعه تعاونی‌ها و به دنبال آن تولید و اشتغال پایدار استان نقش مهمی دارد.
اصغری از اجرای طرح روستا تعاون در استان به منظور استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و توانایی‌های اجرایی بخش تعاون در سطح روستاها، توسعه و توانمندسازی تعاونی‌های روستایی، رونق اقتصادی، مشارکت سازمان یافته و کار آفرینی اقتصادی روستاییان در قالب مشارکت گروهی خبر داد و گفت که بیش از ۵۳ تعاونی توسعه روستایی در قالب طرح روستا تعاون راه اندازی و فعال شده است.

وی افزود که سال گذشته بیش از یکهزار و ۷۰۰  شرکت تعاونی در گرایش‌های مختلف تولیدی ، توزیعی و خدماتی تاسیس و ثبت شده است.

اصغری همچنین از پرداخت بیش از ۳۵ میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان تسهیلات به تعاونی ها مازندران خبر داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =