استاندار خراسان رضوی: پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای خرد در اولویت است

مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی گفت: سیاست استان حمایت از کسب و کارهای خرد به منظور توسعه اشتغال است و در این راستا باید مدیران بانکها در پرداخت تسهیلات به این کسب و کارها تلاش بیشتری کنند.

علیرضا رزم حسینی روز پنجشنبه در نشست شورای هماهنگی بانکهای خراسان رضوی افزود: لازم است مدیران بانکهای استان پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های نامداری که امکان جذب تسهیلات و پرداخت به موقع اقساط آن را دارند را مورد توجه قرار دهند.

وی ادامه داد: مشکلاتی که برای اقتصاد ایران چه از جنبه تهدید و چه از بعد شیوع کرونا به وجود آمده، باعث شده است که اشکالات ساختاری در شبکه بانکی کشور نیز نمایان شود.

استاندار خراسان رضوی گفت: این اشکالات ساختاری عدم توازن بین نرخ ۴۰ درصدی تورم با نرخ سود ۱۸ تا ۲۵ درصدی تسهیلات بانکی و رانت را به وجود آورده و در نهایت موجب توزیع ناعادلانه در حوزه منابع و مصارف بانکی در کشور شده است.

رزم حسینی افزود: توزیع ناعادلانه منابع و مصارف بانکی در کشور به دلیل اشکالات ساختاری در نظام بانکی است.

وی اضافه کرد: براساس آمار حداقل ۶۵ درصد منابع در سیستم بانکی کشور رسوب شده یا در دارایی‌های ثابت حبس است و این مساله قدرت وام دهی بانکها را ضعیف کرده است.

استاندار خراسان رضوی گفت:  رسوب تسهیلات خرد در شبکه بانکی زیاد است در حالی که کسب و کارهای خرد می‌توانند اشتغال زیادی ایجاد کنند و تعداد زیادی از مردم جامعه از تسهیلات بانکی بهره‌مند شوند.

رزم حسینی افزود: این در حالی است که عمدتا بانکها در کشور تسهیلات را به کسب و کارها یا بنگاه‌های اقتصادی بزرگ می‌دهند که معمولا این بنگاه‌ها درخواست تمدید پرداخت تسهیلات یا تمدید تقسیط تسهیلات را نیز دارند.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر بدهی‌های بانکی و معوقات تسهیلات خرد در شبکه بانکی به مراتب کمتر از معوقات تسهیلات کلان است.

استاندار خراسان رضوی نسبت مصارف به منابع بانکی در خراسان رضوی را بهتر از گذشته دانست و گفت: هنوز باید در افزایش مصارف نسبت به منابع بانکی تلاش بیشتری انجام گیرد، بانکهای تهران بیشتر از ۶۵ درصد از منابع بانکی خود را تسهیلات داده‌اند اما این نسبت در خراسان رضوی به ۴۵ درصد نیز نرسیده است در حالی که باید میزان مصارف بانکی در این استان به ۸۵ درصد برسد.

رزم حسینی افزود: طرحهای سرمایه‌گذاری که برای دریافت تسهیلات به بانکها معرفی می‌شوند چندین مرحله پایش شده و مجری آنها اهلیت و تجربه کاری کافی را دارد، از سرمایه قابل قبول ۳۰ درصدی برخوردار است و اجرای طرح نیز ۳۰ درصد پیشرفت دارد لذا بانکها با خیالی آسوده تسهیلات را به این طرحها اختصاص دهند.

وی تشکیل کمیسیون هماهنگی بانکها را اقدام ارزشمندی از سوی بانک مرکزی دانست و بر تشکیل مستمر آن تاکید کرد.

استاندار خراسان رضوی گفت: پرداخت تسهیلات هدفمند به فرد دارای اهلیت و طرح دارای توجیه اقتصادی در اولویت خراسان رضوی قرار دارد و سیاست استان این است که به افراد فاقد اهلیت و بدحساب وام داده نشود.

رزم حسینی با تاکید بر این که حوزه بازرگانی خراسان رضوی از شیوع کرونا خسارت زیادی متحمل شده است افزود: با این که حرم مطهر رضوی گشایش یافته است و بیشتر هتلها دایر و کسب و کارها فعال هستند هنوز هشت تا ۹ درصد ظرفیت هتلها اشغال است.

وی بر جذب تسهیلات حمایتی دولت برای کسب و کارهای خسارت دیده از کرونا در خراسان رضوی تاکید کرد و افزود: دولت تدابیر خردمندانه‌ای برای کاهش خسارتهای ناشی از کرونا به مردم اتخاذ کرده تا به سمتی پیش رویم که کمترین خسارت به کشور از بحران کرونا وارد شود.

او بانکهای ملی، صادرات و ملت را سه بانک برتر خراسان رضوی در پرداخت تسهیلات ویژه کسب و کارهای خسارت دیده از کرونا ذکر و بیان کرد: در صورت لزوم برای تسریع در پرداخت تسهیلات و افزایش اختیارات مدیران بانکهای استان، مدیران استانداری آماده برگزاری نشست با هر یک از مدیران عامل بانکهای کشور هستند.

پرداخت ۱۷۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی

دبیر شورای هماهنگی بانکهای خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: شبکه بانکی استان تا پایان تیرماه امسال ۱۷۶ هزار و ۳۹۵ میلیارد ریال در بخشهای کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، قرض الحسنه ، خدمات و بازرگانی، صادرات و سایر تسهیلات پرداخت کرده که نسبت به پایان اسفندماه پارسال ۵۹.۵ درصد رشد داشته است.

حمید صفایی نیکو افزود: میزان سپرده موثر تا پایان تیرماه امسال در شبکه بانکی استان یک میلیون و ۲۳۱ هزار و ۶۰۸ میلیارد ریال است.

وی اظهار داشت: منابع قابل تخصیص در شبکه بانکی خراسان رضوی برای اعطای تسهیلات تا پایان تیرماه امسال یک میلیون و ۴۶ هزار و ۸۶۷ میلیارد ریال و مانده تسهیلات در شبکه بانکی نیز ۷۵۸ هزار و ۲۳۸ میلیارد ریال است.

دبیر شورای هماهنگی بانکهای خراسان رضوی گفت: نسبت مصارف به منابع قابل تخصیص در شبکه بانکی خراسان رضوی تا پایان تیرماه امسال ۷۲.۴ درصد است.

صفایی نیکو افزود: مانده سپرده جاری ارزی تا پایان تیرماه امسال در شبکه بانکی استان ۱۷.۴ میلیون دلار، مانده سپرده پس انداز ارزی ۳۶.۱ میلیون دلار و مانده سپرده مدت دار ارزی پنج میلیون دلار است.

وی میزان رشد سپرده‌های ارزی در پایان تیرماه امسال نسبت به پایان اسفندماه سال گذشته را منهای پنج دهم درصد ذکر و بیان کرد: این نسبت رشد در مدت مزبور در "مانده سپرده جاری ارزی" ۱۸ درصد، در "مانده سپرده پس انداز ارزی" ۴.۳ درصد و در مانده سپرده مدت دار ارزی منهای ۳.۳ درصد است.

دبیر شورای هماهنگی بانکهای خراسان رضوی گفت: سهم منابع استان خراسان رضوی از منابع بانکی کل کشور ۴.۴ درصد است و رتبه دوم کشور را دارد در حالی که این نسبت برای استان تهران ۵۵ درصد و برای سایر استانها ۴۵ درصد است.

صفایی نیکو با اشاره به فعالیت ۱۳ هزار و ۱۵۱ نفر در ۲ هزار و ۱۱ شعبه و باجه بانکی در استان افزود: تعداد مبتلایان به کرونا در شبکه بانکی استان ۱۵۰ نفر است و تاکنون سه تن از مبتلایان فوت کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =