تغییرکاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی عبور از خط قرمز است

قزوین - ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی عبور از خط قرمز و تهدیدکننده امنیت غذایی است و قاطعانه با آن برخورد می‌کنیم.

فاطمه خمسه روز پنجشنبه در نشست هماهنگی کشت محصولات پائیزه استان قزوین افزود: اگر  تغییرکاربری دیده و گزارش نشود، قانونا و شرعا باید پاسخگو باشیم.

این مسوول گفت: در تغییر کاربری اراضی کشاورزی هیچ گونه مسامحه ای با کسی نداریم و تحت هیچ شرایطی با افرادی که به تغییر کاربری غیر مجاز دست بزنند کنار نخواهیم آمد.

وی اضافه کرد: در سال زراعی گذشته با شرایط اقیلمی مناسب و اقدامات انجام شده، تولید محصولات کشاورزی در اراضی دیم  و آبی  قزوین مناسب بود که باید تلاش کنیم تا روند تولید برای سال زراعی جدید نیز به همین شکل ادامه یابد.

خمسه گفت: سال زراعی جاری را در حالی پیش رو داریم که با توجه به مشکلات موجود و تحریم ها؛ فشارهایی برمردم و به ویژه تولید کنندگان وارد کرده  که باید با مدیریت جهادی این مشکلات را پشت سرگذاشت.

وی اضافه کرد: روسای مراکز و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان ها و همچنین ترویج کشاورزی باید در زمینه جهش تولید با تفاهم نامه ای که با بسیج منعقد شده، رشد قابل توجه در سه محصول ذرت ، کلزا و جو را عملیاتی کنند.

این مسوول گفت: امسال نظارت بر مراکز تهیه و توزیع کود کشاورزی باید با دقت بیشتری انجام شود تا کود مورد نیاز از طریق سامانه کود به کشاورزان واقعی تحویل داده شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین افزود: می توان کارگزاری ها را رصد کرد تا با نظارت بیشتر مانع از عرضه کود در خارج شبکه توزیع باشیم.

وی همچنین گفت: طی سال گذشته در حوزه گندم دیم برخی از کشاورزان استان از بذور خود مصرفی استفاده کردند که مورد تایید مراکز تحقیقاتی نبود بنابراین باید تلاش کرد تا کشاورزان به استفاده از بذور اصلاح شده و استاندارد ترغیب شوند.

این مسوول افزود: در وارد کردن اطلاعات کشت محصولات زراعی بایستی دقت بیشتری صورت گیرد چرا که معیار تولید و همچنین سهمیه کود و نهاده ها ؛ آمار درست از بهره برداران است.

خمسه اظهار داشت: طی سال گذشته در بخش پرداخت تسهیلات به نهاده های کشاورزی به مشکل برخورد کردیم ولی امسال باید در زمینه معرفی کشاورزان برای دریافت تسهیلات تلاش بیشتری انجام شود.

وی ادامه داد: روند اجرای طرح های آب و خاک باید نظارت و بارزسی ببشتری انجام شود تا طرح ها بخوبی انجام شوند.

این مسوول در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: با تخصیص اعتبارات ردیف دشت قزوین برای خرید لوله مورد نیاز چاههای کشاورزی  اتفاقات خوبی در مدیریت مصرف آب در استان  انجام شده است.

خمسه افزود: لوله به چاههای شخصی داده نمی شود و ازمحل  اعتبارات دشت تامین شده و برای مناطق دشت باید مورد استفاده قرار گیرد چون ردیف بودجه این لوله، ردیف دشت قزوین است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =