۱۳ شهریور و مهمترین اخبار کرونایی استان‌ها

استان‌ها - ایرنا - در سیزدهمین روز سومین ماه تابستان که با آغاز تبلیغات دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در یازده حوزه انتخابیه و نهایی شدن تصمیم ادارات آموزش و پرورش برای شروع سال تحصیلی همراه بود، کرونا همچنان حرف نخست را می‌زد.

به گزارش ایرنا، دور نخست انتخابات مجلس یازدهم، دوم اسفند ۹۸ و یک روز پس از اعلام خطر شیوع ویروس کرونا در کشور برگزار شد؛ قرار بود دور دوم این انتخابات در حوزه های باقیمانده طبق جدول زمان بندی ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ برگزار شود که به دلیل شیوع ویروس کرونا و خطرات ناشی از پیامدهای آن به ۲۱ شهریور موکول شد.

 تبلیغات نامزدها از روز پنجشنبه ۱۳ شهریورماه در ۱۱ حوزه انتخابیه آغاز شد و به مدت یک  هفته ادامه دارد و ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه ۲۰ شهریورماه تبلیغات به پایان می‌رسد؛ آنطور که ستاد انتخابات کشور مقرر کرده، تبلیغات در این انتخابات متفاوت از قبل خواهد بود به طوری که نامزدها فقط می توانند از طریق صدا و سیما و فضای مجازی و یا نصب بنر فعالیت داشته باشند و توزیع اقلام تبلیغاتی بین مردم و برگزاری تجمع ها و گردهمایی هواداران به دلیل احتمال شیوع کرونا ممنوع است.

برای نمونه رییس ستاد انتخابات خوزستان با اشاره به آغاز تبلیغات انتخاباتی نامزدهای دومین مرحله انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه اهواز، گفته است: تبلیغات نامزدهای این مرحله انتخابات، با توجه به شیوع ویروس کرونا برای نخستین بار از صدا و سیمای استانی خوزستان پخش می‌شود.

دور دوم انتخابات در ۹ استان برای ۱۱ حوزه انتخابیه لنجان، بیجار، دهلران، سمیرم، کرج، اسلام‌آباد غرب، کردکوی، کرمانشاه، اهواز، میانه و زنجان برگزار می‌شود و ۲۲ نفر برای کسب کرسی مجلس با یکدیگر رقابت می‌کنند.

البته پلیس نیز بر فعالیت های انتخاباتی نامزدها و هوادارانشان در فضای مجازی نظارت خواهد داشت؛ برای نمونه  رییس پلیس فتا استان البرز تاکید کرده است که کاربران فضای مجازی باید در تولید محتوای تبلیغاتی دقت لازم را  داشته باشند چرا که پلیس فتا با هرگونه تخلف منجر به بداخلاقی و خارج از چارچوب قانونی  به شدت برخورد می‌کند.

آخرین رایزنی‌ها برای آغاز سال تحصیلی جدید در استان‌ها

شرایط کرونایی وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم تحقیقات و فناوری را بر آن داشته که آغاز سال تحصیلی جدید در هر استان و شرایط برگزاری حضوری یا مجازی کلاس های درس متناسب با وضعیت آن استان و در تعامل با ستادهای استانی کرونا تصمیم گیری شود.

امروز دانشگاه بیرجند اعلام کرد که کلاس ها غیرحضوری خواهد بود اما بنا بر اعلام آموزش و پرورش خراسان جنوبی تمامی مدارس زیر ۵۰ نفر دانش‌آموز ۱۰۰ درصد به صورت حضوری و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باز هستند و مدارسی که جمعیت دانش‌آموزی بالایی دارند، کلاس‌های درس با ۵۰ درصد دانش‌آموزان و گروه‌بندی به صورت حضوری برگزار می‌شود.

در سیستان و بلوچستان امروز جشن شکوفه‌ها ویژه دانش‌آموزان اول ابتدایی برگزار شد و تمام مدارس این استان برای مقابله با ویروس کرونا ضدعفونی و گندزدایی شده و آماده پذیرش دانش‌آموزان هستند.

با این حال استان ایلام تصمیم گرفت با توجه به قرار گرفتن استان در شرایط زرد کرونایی، ۲ روز در هفته آموزش حضوری داشته باشد و بقیه آموزش‌ها به دانش آموزان مجازی دنبال شود همچنین استاندار مرکزی تاکید کرد که تمامی مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه ۳۳ شهر استان به علت شیوع ویروس کرونا تا اول مهرماه به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز با اعلام مخالفت با بازگشایی مدارس خوزستان به صورت حضوری از نیمه شهریور گفته که این موضوع از سوی ستاد استانی مقابله با کرونا تصویب و قطعی شده است.

آموزش و پرورش فارس نیز در اطلاعیه ای روش آغاز به کار مدارس را با توجه به شرایط کرونایی هر استان اعلام و تاکید کرد که در ۱۱شهرستان آموزش ها کاملا مجازی، در ۲۱ شهرستان ترکیبی و در ۴ شهرستان حضوری است.

اما امروز مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: بنابر بخشنامه وزارت آموزش و پرورش و اعلام نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا، سال تحصیلی ۱۳۹۹ - ۱۴۰۰ در این استان با حضور فیزیکی دانش‌آموزان در محل کلاس‌های درس آغاز می‌شود.

همچنین به گفته مدیرکل آموزش و پرورش اصفهان، بستر اتصال فضای مجازی تمامی مدارس شهری و روستایی استان به شبکه ملی فناوری فراهم شده است و آموزگاران می توانند بنا به تشخیص مدیران مدرسه و بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای از آموزش غیرحضوری استفاده کنند.

 مدیر کل آموزش و پرورش گیلان نیز امروز گفت: همه مدارس استان با آغاز مراسم سال تحصیلی جدید، شنبه پانزدهم شهریور بازگشایی می شود و همه عوامل اجرایی و معلمان در مدارس حضور می یابند.

بر اساس آمار اعلامی وزارت بهداشت؛ تا ظهر روز پنجشنبه ۱۳ شهریور ۳۸۰ هزار و ۷۴۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۲۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۱ هزار و ۹۲۶ نفر رسیده است.

به گفته سیما سادات لاری استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز و همچنین استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.
 

گزارش‌های کرونایی استان‌ها

درمان بیماران کرونایی؛ دغدغه اول و آخر این روزهای پزشکان

بهورزان، تلاشگران گمنام حوزه سلامت در خط مبارزه با کرونا

شکاف دیجیتالی بین معلمان و دانش آموزان؛ سنگی پیش پای «شاد»

شوق حضور کلاس اولی‌ها همراه با ترس از کرونا

بوی ماه مهر زیر سایه کرونا

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =