۱۳ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۴
کد خبرنگار: 750
کد خبر: 84025688
۰ نفر

برچسب‌ها

مرمت بافت تاریخی مجن شاهرود آغاز شد

شاهرود – ایرنا - رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود گفت: مرمت بافت تاریخی مجن با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال آغاز شد.

حمید رضا حسنی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اجرای ازاره با سنگ لاشه به همراه بندکشی، یکسان‌سازی سطح دیوارها، اجرای اندود گچ، کاهگل و سیم‌گل از جمله فعالیت‌های در دست اجرا برای مرمت بافت تاریخی مجن است.

وی با بیان اینکه در بافت قدیمی شهر دیوارها و سقف اتاق‌ها با خاک قرمز و زرد تزیین شده‌ و این امرنشانگر زیبایی معماری بومی و اقلیم منطقه است، تصریح کرد: مصالح به کار رفته در خانه‌ها از سنگ و چوب است و روی دیوارهای سنگی اندود کاهگل شده و نمای آن گل قرمز است.

حسنی با اشاره به اینکه مجن به دلیل طبقاتی بودن بافت شهر به ماسوله کویر ایران شهرت دارد، گفت: مرمت بافت تاریخی و ارزشمند این شهر در جذب هر چه بیشتر گردشگر به منطقه موثر است.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود ادامه داد: مجن مانند روستای ماسوله گیلان به گونه‌ای ساخته شده که بام هر خانه حیاط خانه فوقانی است و این عامل چشم‌انداز بی‌نظیری را به وجود آورده است.

وی یکی از جاذبه‌های مجن را کوچه‌های تنگ و پر پیچ و خم و شیب‌دار عنوان کرد و اظهارداشت: شیوه خاص ساخت منازل مسکونی چشم انداز بافت را زیباتر کرده است.

حسنی  ابراز داشت: مجن علاوه بر بافت تاریخی از جاذبه های گردشگری فراوانی برخوردار است که می‌توان به آبشار طبیعی تنگه داستان، منطقه سرسبز و دیدنی فرح‌زاد، چشمه هفت رنگ، آبشار سوری و غارهای طبیعی اشاره کرد.

مجن در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شاهرود در دامنه رشته کوه‌های البرز شرقی قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =