طرح "برق امید" در آینده نزدیک در کشور اجرا می‌شود

اردبیل - ایرنا - مدیرعامل شرکت توانیر گفت: طرح "برق امید" به تصویب هیات وزیران رسیده و بزودی در سراسر کشور اجرا می‌شود.

به گزارش ایرنا، محمد حسن متولی‌زاده روز پنجشنبه در حاشیه آیین بهره‌برداری از پروژه‌های صعنت برق در استان اردبیل در گفت و گو با خبرنگاران ، افزود: در این طرح مشترکان خانگی به سه دسته پرمصرف، خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی شده و کم مصرف ها از پرداخت ۱۰۰در صد قبوض برق معاف خواهند شد.

وی اضافه کرد: در آینده نزدیک از طریق تلفن به تمامی مشترکین خانگی اعلام خواهد شد که در کدام گروه مصرف قرار دارند تا اقدامات لازم را برای استفاده از مزایا، منافع و پاداش این طرح انجام دهند.

وی با بیان اینکه امیدواریم با اجرای این طرح مصرف برق دو گروه خوش مصرف و پرمصرف کاهش یابد، اظهار داشت: این طرح فرصت مناسبی برای همه مشترکان است که مصرفشان را کم کرده و از تخفیف صد درصدی بهای برق برخوردارشوند.

او اضافه کرد: گروه پرمصرف بدون اینکه سطح رفاه زندگیشان پایین آید با انجام اقدامات بسیارساده مانند استفاده از سلول خورشیدی می‌توانند مقداری از برق مصرفی خود را تامین کرده و به گروه کم‌مصرف تبدیل شده و از مزایای این طرح برخوردار باشند.

وی اصلاح الگوی مصرف و مدیریت مصرف، فرهنگ سازی، حفاظت از محیط زیست و کاهش آلودگی و شکل گیری روند پایدار تامین برق را از جمله مزیت های اجرای این طرح عنوان کرد و ادامه داد: مصرف نکردن و کاهش رفاه جامعه از اهداف این طرح نیست بلکه هدف صحیح مصرف نمودن و کاربرد منطقی و خردمندانه از انرژی الکتریکی است.

وی بیان کرد: مصرف بی‌رویه برق در واقع اتلاف انرژی و هدر رفت سرمایه کشور است و همه باید تلاش کنند با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی از این نعمت خدادادی استفاده درست و بهینه شود تا سرمایه کشور هدر نرود.

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه برق به معنی واقعی کلمه از تولید به مصرف بوده و از طریق شبکه سراسری به دست مردم می رسد، گفت: هم اکنون ۹۴۰ هزار کیلومتر خطوط انتقال، فوق توزیع و توزیع در سراسر کشور برق را از نیروگاهها به مراکز مصرف انتقال می‌دهد.

متولی زاده توسعه، نگهداری و بازسازی شبکه‌های فرسوده برق را حیاتی دانست و افزود: با توجه به اینکه اتکای اصلی صنعت برق به منابع داخلی حاصل از فروش است، وزارت نیرو طرحی برای بازسازی شبکه‌های برق تهیه و تدوین کرده که متکی به بازار سرمایه است و امیدوارم با حمایت دولت شاهد تحول اساسی در این زمینه باشیم.

وی با اشاره به طرح های افتتاحی در استان اردبیل گفت: ۹۵ درصد تجهیزات مورد استفاده در پروژه پست ۲۳۰کیلو ولتی آرتا ساخت داخل است، اظهار داشت: امروز با بهره‌برداری از پست آرتا که با اعتبار ۲ هزار میلیارد ریال در اردبیل احداث شده ۱۸ درصد به ظرفیت نصب شده انتقال در این استان افزوده می‌شود.

وی افزایش پایداری تامین برق، کاهش ۷/۵ مگاواتی تلفات شبکه و فراهم کردن زمینه توسعه استان را از جمله اهداف احداث پست انتقال آرتا عنوان کرد.

وی ساخت نیروگاه خورشیدی را از اولویت های وزارت نیرو برشمرد و بیان کرد: امروز همچنین نیروگاه خورشیدی  ۱/۵ مگاواتی آریان در سه‌راهی صحرا  شهرستان گرمی مغان و ۲/. مگاواتی در روستای سامیان اردبیل با اعتبار بیش از ۱۵۰ میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه برق مصرفی استان اردبیل امسال در تابستان و اوج پیک بار ۴۲۵ مگاوات بود، اضافه کرد: ۲ برابر نیاز و مصرف استان برق در اردبیل تولید می‌شود.

متولی‌زاده با اشاره به وجود ظرفیت نیروگاهی مناسب و شبکه انتقال برق قوی در اردبیل ادامه داد: با همکاری استانداری اقدامات خوبی انجام شده و زیر ساخت و زمینه مناسبی برای توسعه صنعتی و کشاورزی این استان فراهم شده است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون هزار و ۷۲۵ روستا در استان اردبیل از نعمت برق برخوردار هستند، گفت: مردم این استان از متوسط کشوری کمتر برق مصرف می‌کنند و از این منظر الگوی مناسبی برای مردم سایر استانها هستند.

وی افزود: از ۴۶۲ هزار مشترک خانگی برق در استان اردبیل ۳۵ درصد آنها در گروه کم مصرف بوده و مشمول دریافت پاداش تخفیف از دولت هستند.

به گزارش ایرنا، سه پروژه تولید انرژی برق شامل پست ۲۳۰ کیلوولت آرتا و خطوط ارتباطی آن و ۲ نیروگاه خورشیدی روز پنجشنبه از طریق ویدئوکنفرانس با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در استان اردبیل به بهره‌برداری رسید.

برای اجرای این پروژه‌ها که عملیات اجرایی آنها در سال‌های ۹۴ و ۹۸ آغاز شده ، در مجموع ۲ هزار و ۱۵۶ میلیارد ریال هزینه شده و با افتتاح آنها برای ۷۰ نفر فرصت اشتغال مستقیم فراهم شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha