گنبدهای بازار دَوه چی تبریز مرمت اضطراری می شود

تبریز-ایرنا- مدیر پایگاه جهانی بازار تاریخی تبریز گفت: بر اساس ضرورت های پیش بینی شده گنبدهای بازار دوه چی تبریز مرمت اضطراری می شود.

حسین اسمعیلی سنگری روز پنج شنبه در جمع خبرنگاران، افزود: با توجه به اینکه گنبدهای این بازار نیازمند رسیدگی و استحکام‌ بخشی فوری بود، از اواخر پارسال پروژه مرمت اضطراری گنبدهای مذکور توسط پایگاه جهانی بازار تبریز آغاز و این طرح تا پایان سال جاری تداوم خواهد داشت.

وی اظهار داشت: این مرحله از مرمت اضطراری گنبدهای بازار دَوه چی با اعتباری بالغ‌ بر ۳ میلیارد ریال در حال اجرا است و تا پایان سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.

اسمعیلی با اشاره به اینکه بازار سرپوشیده و تاریخی تبریز سند باشکوه فرهنگ، هنر، تاریخ و اقتصاد آذربایجان است، ادامه داد:  با توجه به چنین جایگاهی مرمت و ساماندهی این بنای تاریخی همواره در اولویت‌های کاری پایگاه جهانی بازار و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی قرار دارد.

وی به اقدامات انجام‌گرفته در این مرحله از مرمت اضطراری گنبدهای بازار دَوه چی اشاره کرد و یادآور شد: طی ۶ ماه گذشته اقداماتی نظیر سبک‌سازی و برداشتن طاق‌ها و گنبدهای پوسیده، بازسازی مجدد آن‌ها و اجرای زیرسازی جهت عایق‌کاری گنبدها انجام شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =