واکسناسیون علیه بیماری بروسلوز و تب برفکی در جمعیت دامی سقز آغاز شد

سنندج - ایرنا - رییس شبکه دامپزشکی سقز از آغاز عملیات واکسناسیون بیماری بروسلوز و تب برفکی جمعیت دامی گاو و گوساله در این شهرستان به صورت رایگان توسط اکیپ‌های شبکه دامپزشکی خبر داد.

علی باباییان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: واکسیناسیون رایگان بروسلوز گاو و گوساله در قالب بخش دولتی و از ۱۱ شهریور جاری به مدت ۳۲ روز کاری در روستاهای تابعه این شهرستان آغاز شده است.

وی افزود: در این طرح نسبت به پوشش مناسب واکسیناسیون دامی در مناطق پرخطر همچون اطراف بازار دام، کشتارگاه‌ها، روستاهای مجاور سایر استان‌ها (آذربایجان غربی و شرقی)، واحدهای گاوداری صنعتی و نیمه‌صنعتی، کانون‌های مشکوک و مثبت موارد انسانی و دامی سال جاری و سنوات قبل با شعاع سه تا پنج کیلومتر و نقاط صفر مرزی و با مراقبت فعال اقدام خواهد شد.

رییس شبکه دامپزشکی سقز تاکید کرد: واکسیناسیون فراگیر آموزش و ترویج و رعایت مقررات بهداشتی و قرنطینه‌ای از روش‌های پیشگیری و مبارزه با بیماری بروسلوز در جمعیت های دامی است و در این زمینه طرح واکسیناسیون رایگان بروسلوز گاوی هم‌زمان در سطح استان آغاز شده است.

وی یادآور شد: بیماری بروسلوز بدلیل اینکه عدم تزریق آن باعث ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر و از دست رفتن ارزش اقتصادی دام می‌شود لذا دارای اهمیت ویژه‌ای است و علاوه بر بعد اقتصادی از نظر اینکه بیماری مشترک بین انسان و دام است نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

باباییان اضافه کرد: با توجه به اینکه انتقال عامل بیماری بروسلوز به واحدهای دامداری بطور عمده از طریق خرید دام‌های جدید صورت می‌گیرد از دامداران می‌خواهیم از خرید دام‌های بدون پیشینه بهداشتی مشخص و مطلوب که واکسینه نشده‌اند، خودداری کنند.

وی همچنین خطاب به شهروندان سقزی گفت: همشهریان مطلع باشند شیوع این بیماری بدلیل افزایش مصرف مواد لبنی غیر پاستوریزه بیشتر می‌شود.

طرح واکسیناسیون رایگان برعلیه بیماری تب برفکی در سقز آغاز شد

رییس شبکه دامپزشکی سقز همچنین با بیان اینکه واکسیناسیون دام سنگین بر علیه بیماری تب برفکی فقط در کردستان بصورت رایگان اجرا می شود، گفت: این طرح اکنون در سقز آغاز شده است.

علی باباییان اظهار داشت: با پیگیری‌های شبانه روزی و مجدانه مدیرکل دامپزشکی کردستان و مساعدت مسوولان ارشد استانی و سازمان دامپزشکی کشور و تامین واکسن رایگان، طرح واکسیناسیون کاملا رایگان جمعیت دام سنگین (گاو و گوساله) علیه بیماری تب برفکی در سقز و شهرهای دیگر استان به اجرا در می‌آید.

وی اضافه کرد: اجرای این فاز از آن جهت مهم بشمار می رود، بدلیل مشکلات بسیار فراوان ناشی از تحریم های ظالمانه و بحران های مالی موجود، جذب اعتبار و اجرای رایگان فاز تب برفکی سخت به نظر می رسید.

باباییان یادآور شد: بر اساس تصمیمات گرفته شده، مقرر است به تمام نقاط محروم شهرستان از جمله واحدهای کانون سال جاری و سنوات قبل، شعاع کانون‌ها و مناطق پر خطر جهت اجرای این طرح مراجعه شود.

رییس شبکه دامپزشکی سقز تاکید کرد: ۱۰۰ درصد تعهدات ابلاغی در این فاز را اکیپ های بخش غیر دولتی در قالب قرارداد و بصورت کاملا رایگان انجام خواهند داد.

باباییان با اشاره به اینکه کردستان تنها استان در کشور است که این طرح را بصورت کاملا رایگان به مرحله اجرا در می آورد، از دهیاران و شوراهای بخش خواست تا ضمن توجیه دامداران منطقه همکاری صد در صدی را با اکیپ‌های دامپزشکی به جهت جلوگیری از ضررهای اقتصادی و همه گیری بیماری در منطقه و انتقال آن به عمل آورند.

سقز با بیش از ۲۲۶ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان پر جمعیت استان کردستان است که در ۱۹۰ کیلومتری شمال سنندج مرکز این استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =