رئیس کل گمرک: ۳۸ میلیون‌ تن صادرات غیرنفتی انجام شد

اراک - ایرنا - رئیس کل گمرک ایران گفت: ۳۸ میلیون تن انواع کالای غیرنفتی در سال جاری از ایران به سایر نقاط جهان صادر شده است.

«مهدی میراشرفی» روز پنجشنبه در نشست کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک، افزود: میزان کالاهای وارداتی به کشور در سال جاری نیز بیش از ۱۳ میلیون تن بوده  که بیش از ۱۰ میلیون تن آن را  کالاهای اساسی شامل می‌شود و  واردات آن با هدف تنظیم بازار صورت گرفته است.

رئیس کل گمرک ایران اضافه کرد: دیدگاه و هدف این نهاد تلطیف شرایط و حمایت از تولید داخل است اما قوانین  پیچیده‌ای در حوزه تجارت خارجی کشور وجود دارد که می‌طلبد مجلس شورای اسلامی نسبت به اصلاح آن بیش از پیش تلاش کند.

میراشرفی بیان کرد: ساده‌سازی با کاهش قوانین و مقررات و تسهیلگری در فرآیند صادرات عامل موفقیت کشورهای مختلف جهان در تجارت خارجی است اما این مهم در ایران با معضلاتی مواجه است وقوانین، مقررات و بخشنامه‌های مختلف به چالش بزرگی در مسیر فعالیت تولید کنندگان تبدیل شده است.

وی اظهار داشت: فعالان اقتصادی به‌خصوص واردکنندگان و صادر کنندگان نیاز به قوانین کارامد و موثر دارند چرا که پیچیدگی  قوانین مشکلاتی را در حوزه تجارت خارجی ایجاد می‌کند.

رئیس کل گمرک ایران گفت: ۲ و هفت میلیون تن از مجموع صادرات امسال کشور به مناطق اورآسیا بوده درصورتی که بازار این کشورها بسیار مستعد و با ظرفیت است و فعالان اقتصادی استان مرکزی می‌توانند با نیاز سنجی کارشناسانه گام مهمی در راستای افزایش صادرات به این کشورها بردارند.

۲ هزار و ۸۰۰واحد صنعتی در نقاط مختلف استان مرکزی فعالیت می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =