بزرگترین کارخانه‌ پنل خورشیدی کشور در اردبیل راه‌اندازی می‌شود

اردبیل - ایرنا - استاندار اردبیل گفت: بزرگترین کارخانه‌ تولید پنل خورشیدی کشور تا اوایل سال آینده در این استان به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش ایرنا، اکبر بهنامجو روز پنجشنبه در آیین افتتاح طرح‌های تولید برق استان اردبیل با حضور ویدئوکنفرانسی رییس‌جمهوری افزود: این کارخانه توسط بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری یک هزار میلیارد تومان در استان به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی بیان کرد: خط تولید این کارخانه خریداری و تجهیزات آن در گمرک بوده و سرمایه‌گذار پروژه نیز درحال انعقاد قرارداد با یکی از واحدهای استان برای تحویل ۳۰ هزار متر مربع سوله جهت نصب و راه اندازی تجهیزات کارخانه می‌باشد.

استاندار اردبیل بیان کرد: این کارخانه ظرفیت تولید سالانه  ۲۵۰ مگاوات پنل خورشیدی داشته و علاوه بر تامین نیاز کشور ۸۰درصد تولیدات آن صادر خواهد شد.

وی اظهار داشت: ۴۰۰ نفر از نیروهای متخصص استان هم با افتتاح این کارخانه در آن مشغول کار خواهند شد.

بنهامجو همچنین به اجرای سد عمارت در شهرستان گرمی مغان اشاره کرد و گفت: این سد ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با افتتاح آن ۱۵ میلیون مترمکعب آب برای شرب ، ۷۵ میلیون مترمکعب برای کشاورزی و ۲۸ میلیون مترمکعب نیز برای امور زیست محیطی اختصاص خواهد یافت.

وی با اشاره به سفر زمستان پارسال رییس‌جمهوری به استان اردبیل بیان کرد: تمام پروژه‌های مصوب در این سفر فعال بوده و از پیشرفت مناسبی برخوردارند.

بهنامجو گفت: یکی از مهم‌ترین این پروژه‌ها  که در جریان این سفر مورد توجهو تاکید رییس‌جمهوری بود پروژه راه‌آهن اردبیل - میانه است که از پیشرفت فیزیکی بسیار خوبی برخورداربوده و هم‌اکنون نزدیک ۳۰ کیلومتر در مسیرآن ریل‌گذاری شده است.

وی اضافه کرد: با تامین اعتبار این پروژه،تکمیل و بهره‌برداری آن تا پایاندولت دوازدهم انجام خواهدشد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهوری نیز گفت: به آقای اسلامی وزیر راه و شهرسازی دستورمی‌دهم که در روند عملیات اجرایی راه‌آهن اردبیل اقدامات لازم صورت گیرد تا این پروژه در اسرع وقت به پایان برسد.

به گزارش ایرنا، سه پروژه تولید انرژی برق شامل پست ۲۳۰ کیلوولت آرتا و خطوط ارتباطی آن و ۲ نیروگاه خورشیدی روز پنجشنبه از طریق ویدئوکنفرانس با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در استان اردبیل به بهره‌برداری رسید.

 برای اجرای این پروژه‌ها که عملیات اجرایی آنها در سال‌های ۹۴ و ۹۸ آغاز شده ، ۲۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان هزینه شده و با افتتاح آنها برای ۷۰ نفر فرصت اشتغال مستقیم فراهم شده است.

این پروژه‌ها شامل پروژه‌ پست ۲۳۰ کیلوولت آرتا و خطوط ارتباطی آن در روستای آلقیر اردبیل، نیروگاه خورشیدی ۲/. مگاواتی در روستای سامیان اردبیل و نیروگاه خورشیدی ۱/۵ مگاواتی آریان در سه‌راهی صحرا  شهرستان گرمی مغان می‌باشد.

پست ۲۳۰ کیلوولت آرتا با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد تومان و ظرفیت ۱۴۰ ولت آمپر با هدف تقویت شبکه انتقال و توزیع، تامین برق مطمئن و پایدار و کاهش تلفات و بهبود کیفیت برق اجرا شده است.

نیروگاه خورشیدی ۰.۲ مگاواتی سامیان با اعتبار ۱/۶ میلیارد تومان اجرا شده  و با افتتاح آن ضمن تولید تجمعی ۳۲۶ هزار کیلووات ساعت اجرایی سالانه معادل ۰.۱۱ میلیون مترمکعب در مصرف گاز طبیعی صرفه‌جویی شده و از انتشار گاز  co۲ معادل ۲۷۴ تن جلوگیری خواهد شد، ضمن اینکه  این نیروگاه موجب صرفه‌جویی به میزان ۸۷.۴۴ مترمکعب آب در سال می‌شود.

 نیروگاه خورشیدی ۱.۵ مگاواتی آریان هم با ۱۴ میلیارد تومان اعتبار بهره‌برداری شده و با ظرفیت تولید تجمعی ۲۴۴ هزار کیلووات ساعت موجب صرفه‌جویی ۰.۸۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی، عدم انتشار گاز دی‌اکسید کربن معادل ۲۰۵۶ تن در سال و صرفه‌جویی در مصرف آب به میزان ۶۵۵ مترمکعب در سال خواهد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha