استاندار:سهم تعاونی ها در صادرات از گیلان به ۷۰ میلیون دلار برسد

رشت - ایرنا- استاندار گیلان از صادرات ۵۴ میلیون دلاری از استان طی سال گذشته خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت شرکت های تعاونی استان ؛ انتظار است سهم این بخش در صادرات استان طی سالجاری به ۷۰ میلیون دلار برسد.

ارسلان زارع روز پنجشنبه در همایش تجلیل از تعاونی های برتر گیلان باتاکید بر ضرورت  تولید کالاهای صادرات محور و با یادآوری هدف‌گذاری ۶۰۰ میلیون دلاری صادرات طی امسال اظهار داشت: انتظار است شرکت های تعاونی نیز در نیل به این هدف، مشارکتی اثربخش داشته و حداقل ۷۰ میلیون دلار صادرات داشته باشند.

وی با بیان این که  افزایش سهم در اشتغال و اقتصاد از تجمیع سرمایه های کوچک و متوسط حاصل می شود خاطرنشان کرد: با توجه به روحیات موجود در مردم استان ، این امر می تواند محقق شود.

وی با بیان اینکه  رایج ترین و قدیمی ترین اجتماع اقتصادی در جهان  اقتصاد تعاون  است، افزود:  طبق قانون اساسی و سایر اسناد و قوانین بالادستی همچون قانون برنامه، سهم تعاون در اقتصاد کشورمان بالاتر از وضعیت کنونی باشد.
زارع،  تلاش برای تحقق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی را یکی از الزامات مهم و کلان اقتصادی کشور عنوان و بیان کرد: نظام تعاونی‌ها می تواند همپای سایر بخش های  خصوصی و دولتی برای تحقق جهش تولید و اشتغال، نقش بیشتری ایفا کند.
استاندار گیلان ادامه داد: تعاونی ها به علت آسیب پذیری کمتر در برابر نوسان های اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه، می‌توانند با مردم نهاد کردن اقتصاد، افزایش درجه تاب آوری اقتصاد داخلی در مقابل تکانه های خارجی سرمشق خوبی در تحقق اقتصاد مقاومتی  باشند.
وی نیروی انسانی را مهمترین رکن در حوزه تعاونی‌ها عنوان و نقش آنان در اقتصاد و جامعه را موثر دانست و افزود: تعاونی ها با تجمیع سرمایه های کوچک و متوسط ، زمینه اشتغال بیشتری را فراهم می آورند و پویایی اقتصاد در بخش تعاونی ، می تواند زمینه ساز بروز تحول در این بخش باشد.
وی   با بیان اینکه باید  شرکت های تعاونی فراتر از مرکز استان و در شهرستان نیز فعال باشند، گفت: برای تحقق عدالت اقتصادی، باید زمینه فعالیت و مشارکت مردم در اقتصاد فراهم و سهم نقش آفرینی آنان گسترش یابد.
نماینده عالی دولت در گیلان  در پایان فعالیت های اقتصادی و اشتغالزایی بانوان را از موضوعات مهم و  اولویت دولت های یازدهم و دوازدهم  عنوان و تاکید کرد: بانوان در  بخش های مختلف  مشغول فعالیت هستند و ثابت کرده اند که فعالیت های اقتصادی مختص مردان نیست .
در پایان این همایش  از شماری از شرکت های تعاونی برتر تجلیل شدند.

افزون بر دو هزار و ۵۰۰ شرکت تعاونی در گیلان فعال هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =