۱۳ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۹
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84025532
۰ نفر

برچسب‌ها

شبه جزیره کره در محاصره توفان «مایساک»، آماده باش در ژاپن

پکن- ایرنا- همزمان با ورود توفان شدید «مایساک» به شبه جزیره کره و ایجاد خسارت جدی در دو کره شمالی و جنوبی، مقامات هواشناسی ژاپن هم نسبت به ورود این توفان به بخش هایی از کشور هشدار دادند.

به گزارش ایرنا، پس از ورود توفان مایساک به شبه جزیره کره از روز چهارشنبه،  وزش باد شدید و باران، بیشتر مناطق شبه جزیره کره را در بر گرفته است و در حالی که خرابی های ناشی از توفان هفته پیش در این مناطق ترمیم نشده است توفان سوم و پرقدرت دیگری هم در راه است.

توفان مایساک نهمین توفان فصل و چهارمین توفان پرقدرت امسال در شبه جزیره کره است این توفان یکی از قوی ترین توفان های سال های گذشته است و انتظار می رود که بیشتر مناطق کره شمالی و کره جنوبی را تحت تاثیر قرار دهد.

به گفته سازمان هواشناسی کره جنوبی، در برخی از مناطق جزیره ججو در جنوب این کشور در ۴۸ ساعت گذشته بیش از ۱۰۰۰ میلیمتر (۳۹ اینچ) بارندگی گزارش شده است این توفان همچنین باعث آواره شدن ۱۲۰ هزار خانوار از ساکنان منطقه شده و صدها پرواز را هم لغو کرده است.

رسانه های کره شمالی هم گزارش کردند این کشور که هفته گذشته توفان "باوی" را پشت سر گذاشته است خسارت شدیدی بر اثر توفان مایساک دیده است توفان بسیاری از مزارع کشاورزی را ویران کرده و تاسیسات شهری به ویژه در شهر ساحلی ونسان هم به شدت اسیب دیده است.

اما در ژاپن مقامات هواشناسی این کشور درباره وقوع دو طوفان هشدار می دهند که یکی از این طوفان ها هم اکنون عمدتا در جنوب غرب کشور تاثیر گذاشته است و انتظار می رود که طوفان دیگر طی چند روز آینده به ژاپن برسد.

سازمان هواشناسی ژاپن می گوید طوفان مایساک در حال حاضر به سمت شمال و در نزدیکی شبه جزیره کره در حرکت است جریان هوای گرم و مرطوب از سمت جنوب به داخل این طوفان بر فراز قسمت اقیانوس آرام در شرق و غرب ژاپن ابرهای صاعقه زای موضعی ایجاد کرده است.

مقامات هواشناسی درباره رانش زمین، بالا آمدن آب رودخانه ها و جاری شدن سیلاب در مناطق پست هشدار می دهند در عین حال این مقامات از مردم می خواهند تا برای طوفان «هایشن» که در مسیر حرکت به غرب بر فراز آب های جنوبی ژاپن در حال قدرت گرفتن است آماده باشند.

سازمان هواشناسی ژاپن می گوید این طوفان احتمالا منجر به بارش باران های سنگین، وزش بادهای شدید، امواج بلند و بالا آمدن آب دریا خواهد شد که باعث وارد آمدن آسیب های جدی در مناطق سر راه این طوفان می شود.

این سازمان می گوید امکان دارد در مورد احتمال وزش تندبادها و دیگر وضعیت های هواشناسی اخطار اضطراری صادر کند.

از سوی دیگر گزارش ها حاکی است یک کشتی باری با ۴۳ سرنشین و پنج هزار و ۸۰۰ گاو زنده در آب‌های دریای چین شرقی به سمت ژاپن ناپدید شده است که ظن آن می رود کشتی بر اثر این توفان شدید غرق شده و سرنشینان کشتی نیز جان باخته اند.

گزارش ها حاکی است تنها یک ملوان این کشتی نجات یافته است این کشتی آخرین بار روز چهارشنبه پیامی را در ۱۸۵ کیلومتری جزیره «آمامی اوشیما» ژاپن مخابره کرده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =