ظرفیت نیروگاه‌های کشور به ۸۴ هزار مگاوات رسید

کرمانشاه - ایرنا- معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اعلام اینکه امسال بیش از ۲ هزار مگاوات واحدهای تولید برق حرارتی وارد مدار خواهد شد، گفت: امروز با افتتاح دومین واحد گازی دالاهو ظرفیت نیروگاه‌های کل کشور به ۸۴ هزار مگاوات رسید.

«همایون حائری» روز پنجشنبه در مراسم افتتاح واحد دوم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو در استان کرمانشاه در قالب هجدهمین هفته از پویش هرهفته_الف_ب_ایران که به ‌صورت ویدئو کنفرانس با دستور رئیس جمهوری افتتاح ‌شد، افزود: نیروگاه کلاس اف دالاهو با راندمان ۵۶ درصد و ظرفیت ۹۱۳ مگاوات شامل ۲ واحد گازی ۳۰۷ مگاواتی و یک واحد بخار ۲۹۳ مگاواتی است که در قالب قرارداد خرید تضمینی برق با شرکت فراب به عنوان سرمایه‌گذار در حال احداث است.

وی با تاکید بر اینکه واحد ۲۹۳ مگاواتی بخش بخار نیروگاه تا پیش از پیک تابستان سال آینده وارد مدار خواهد شد، ادامه داد: کل منابع تخصیص یافته برای این طرح ۳۶۵ میلیون یورو معادل ۲ هزار ۵۳۰ میلیارد تومان است که ۲۲۰ میلیون یورو از این رقم توسط صندوق توسعه ملی و ۱۴۵ میلیون یورو توسط سرمایه‌گذار تامین خواهد شد.

حائری با اشاره به اینکه اجرای این پروژه اشتغال‌زایی دائم یک هزار و ۱۵۰ نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به همراه خواهد داشت، گفت: از جمله مزایای این طرح افزایش قابلیت‌های تولید برق کشور، توسعه فعالیت‌های صنعتی در منطقه غرب کشور و همچنین افزایش ظرفیت‌های صادراتی برق کشور خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه امسال بیش از ۲ هزار مگاوات واحدهای تولید برق حرارتی وارد مدار خواهند شد، اضافه کرد: حدود یک هزار مگاوات از این ظرفیت مربوط به واحدهای بخش بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی است که در قالب ۶ واحد بخار رکوردجدیدی را در زمینه افتتاح این پروژها به ثبت خواهند رساند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه این واحدها بدون مصرف سوخت اضافی به تولید برق خواهند پرداخت، گفت: با افتتاح این پروژه‌ها معادل ۱.۵ میلیارد مترمکعب در مصرف سوخت نیز صرفه‌جویی خواهد شد.

حائری یادآور شد: سال گذشته راندمان نیروگاه‌های کشور برای نخستین بار به ۳۸.۵۶ درصد رسید که تا پایان امسال راندمان نیروگاه‌های حرارتی از مرز ۳۹ درصد عبور خواهد کرد.

وی تاکید کرد: از امروز با خنک شدن هوا برنامه تعمیرات سالانه نیروگاه‌های حرارتی کشور برای پیک تابستان سال آینده شروع خواهد شد که امیدواریم با پیاده‌سازی طرح "برق امید" برای اصلاح مصرف مشترکان خانگی و حمایت از مشترکان کم مصرف و همچنین آماده‌سازی واحدهای موجود نیروگاهی و افتتاح واحدهای جدید با آمادگی کامل به استقبال تابستان سال آینده برویم.

مرحله اول نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو ۱۹ آذرماه سال ۹۸ با حضور علی لاریجانی رییس وقت مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =