۱۳ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۲۶
کد خبرنگار: 1414
کد خبر: 84025387
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۰ کاوش باستان‌شناسی در اردبیل انجام شد

اردبیل - ایرنا - مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل گفت: از فاصله سال‌های ۹۷ تاکنون تعداد ۱۰ مورد کاوش باستان‌شناسی در این استان انجام گرفته است.

به گزارش ایرنا، نادر فلاحی روز پنجشنبه اظهارداشت: در حالی که تعداد کاوش‌ها در فاصله سال‌های ۸۷ تا ۹۶ پنج مورد بوده اما در فاصله سال‌های ۹۷ تا به امروز این تعداد به ۱۰ مورد رسیده است.

او افزود: در سال ۹۷ تعداد پنج کاوش در مناطق اودلو بیله‌سوار، کنزق سرعین، یئل‌سویی گرمی، آلاجوق گرمی و شال خلخال، در سال ۹۸ چهار کاوش در مناطق  آتشگاه سرعین، فخرآباد مشگین‌شهر، جمعه مسجد اردبیل و کول‌تپه سرعین و در سال ۹۹ نیز یک مورد کاوش در احدبیگلو گرمی انجام شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به دستاوردهای کاوش‌های انجام شده بیان کرد: کاوش‌های باستان‌شناسی اخیر سبب کشف نشانه‌های تمدن (فرهنگ کورا-ارس) مربوط به عصر مفرغ قدیم (پنج هزار ساله) در دشت اردبیل شد.

فلاحی با بیان اینکه کاوش باستان‌شناسی چالادیم خلخال کشف آثار دوران ماننایی در جنوب استان را به دنبال داشت که در مطالعات عصر آهن ایران تاثیرگذار بود، گفت: این کاوش‌ها زمینه برای مشخص شدن مسیرهای ارتباطی باستانی به‌ویژه جاده‌های تاریخی قفقاز را فراهم کرده و جایگاه استان را در تجارت و داد و ستد باستانی مشخص کرده و پرده از وقایع تاریخی دوره اسلامی اردبیل مانند لشکرکشی‌های مغولان و تحرکات خوارزمشاهیان برداشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =