۱۳ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۰۱
کد خبرنگار: 2293
کد خبر: 84025385
۰ نفر

برچسب‌ها

هر ۵۰۰ هزار تهرانی یک نماینده در شورا دارند

تهران - ایرنا - رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت که در تهران به ازای ۱۰ میلیون سکنه، ۲۱ عضو شورا داریم و به عبارت دیگر در تهران هر ۵۰۰ هزار نفر یک نماینده در شورا دارند.

به گزارش ایرنا «محمدجواد حق‌شناس» روز پنجشنبه در نشست اینستاگرامی با موضوع رویکرد فرهنگی شورای پنجم اظهار داشت: تعداد اعضای شورای شهر را در گذشته با یک تصمیم غیرکارشناسی و بدون منطق از ۳۱ نفر به ۲۱ نفر کاهش داده‌اند و این در حالی است که تعداد اعضای شورا باید با جمعیت شهر متناسب باشد.
وی افزود:‌ در شورا کمیسیون‌هایی داریم که فقط سه عضو دارد که قطعا اعضا توان رسیدگی به مسائل را نخواهند داشت؛ ۲۱ عضو در ۶ کمیسیون تقسیم می‌شوند که میانگین هر کمیسیون سه نفر است.
«حق‌شناس» درباره سهم حوزه  فرهنگی و اجتماعی در بودجه سال ۹۹ شهرداری تهران گفت: پنج درصد بودجه شهرداری تهران در سال جاری به حوزه فرهنگی و اجتماعی اختصاص داده شده است؛  این در حالی است که در گذشته این بودجه در جای خود استفاده نمی‌شد و به حوزه‌های دیگر می‌رفت.
وی با بیان اینکه جایی استدلال شده بود که حوزه فرهنگ بودجه نمی‌خواهد چراکه باید فرهنگ را آزاد بگذاریم، افزود: وضعیت فرهنگی و اجتماعی غیرقابل تحمل و نگران‌کننده است لذا باید تلاش کنیم که نه تنها کاهش بودجه نداشته باشیم، بلکه سهم حوزه فرهنگی را حفظ کنیم و شاهد تقویت فضاهایی باشیم که به آموزش‌های شهروندی جوانان و آینده‌سازان می‌پردازند.
عضو شورای تهران با انتقاد از کاهش بودجه فرهنگی بیان کرد: چطور می‌شود در یک حوزه شاهد افزایش ۲۵ درصدی بودجه و در حوزه فرهنگ شاهد کاهش بیست و پنج درصدی آن باشیم؟  
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اضافه کرد: تمام تصمیم‌ها باید مبتنی بر اولویت فرهنگ بر سایر حوزه‌ها باشد چرا که نمی‌شود در سازمانی فرهنگ جایی نداشته باشد.

وی گفت: برای نمونه در حوزه مدیریت پسماند اگر آموزش فرهنگی نباشد به هیچ عنوان کار پیش نمی‌رود اما باید توجه کرد که آیا ابزار و زیرساخت لازم برای حوزه فرهنگ وجود داشته یا خیر.
وی ادامه داد: امروز می‌بینیم مقاومت در برابر تغییر وجود دارد و مافیایی بر فراز پسماند شکل گرفته است و باید بتوانیم ابزارها و سیاست‌گذاری‌ها را به کار بگیریم تا به هدف غایی مسئله مدیریت پسماند برسیم.

به گزارش ایرنا پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران از شهریور ۱۳۹۶ با ۲۱ عضو کار خود را آغاز کرد؛ دوره چهارم شورای شهر تهران ۳۱ عضو داشت و با مصوبه مجلس شورای اسلامی این تعداد کاهش یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =