تولید ۱۰۲ هزار تن گوشت مرغ در آذربایجان‌غربی

ارومیه-ایرنا- مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: امسال براساس برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی،تولید ۱۰۲ هزار تن گوشت مرغ در استان پیش‌بینی شده است.

یحیی خلیلی روز پنجشنبه در جلسه بررسی راهکارهای ثبت دقیق اطلاعات طیور ورودی به کشتارگاه‌های استان با اشاره به آخرین مصوبه و ابلاغیه وزیر جهادکشاورزی افزود: وزیر جهادکشاورزی طی نامه‌ای بسته حمایتی و ترویجی در خصوص تولید و توسعه مرغ نژاد آرین را در تمام زنجیره اجداد، مرغ مادر و پرورش مرغ گوشتی به تمام روسای سازمان‌ها، معاونین و مدیرعامل بانک کشاورزی ابلاغ کرده‌است که در استان نیز اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه سه میلیون و ۸۰۰ هزار تا چهار میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه میانگین جوجه‌ریزی گوشتی استان در مرغداری‌هاست که در حد مطلوبی قرار دارد اضافه کرد: امسال در شرایط فعلی، تولید ۲ میلیون قطعه جوجه‌ریزی مرغ مادر در هر دوره در استان برنامه‌ریزی و ظرفیت‌سازی شده ‌است.

رضا یوسفی رضایی معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی در این جلسه به مزیت‌های اجرای سامانه "سماصط" اشاره کرد و گفت: در این سامانه همه حلقه‌های تولید و کاربران به هم متصل و هر فعالیتی در سامانه قابل ردیابی و پیگیری است.

وی بیان کرد: وضعیت تخلیه واحد و خروج مرغ دوره، قبل از پنجره واحد کشاورزی جهت صدور مجوز جوجه‌ریزی در سامانه "سماصط" الزامی باید شود.

وی با بیان اینکه ۱۲ کشتارگاه طیور در سطح استان فعالیت می‌کنند، ادامه داد: اداره کل دامپزشکی نیز باید به منظور پوشش صدرصدی صدور گواهی بهداشتی حمل مرغ کشتاری و ثبت کشتار در کشتارگاه‌ها بر اساس گواهی بهداشتی حمل اقدامات لازم در کشتارگاه‌ها را اعمال کند.

رضایی تاکید کرد: توزیع و عرضه بهداشتی گوشت مرغ به دست مصرف‌کننده هدف اصلی ماست که با تداوم تولید، بسترهای رونق صادرات محصولات طیور در استان فراهم می‌شود.

وی افزایش قیمت نهاده‌ها و کاهش نقدینگی مرغداران و قیمت پایین جوجه یکروزه گوشتی را از جمله مشکلات موجود صنعت مرغداری استان عنوان کرد که باید برنامه‌ریزی منسجمی برای حمایت و پایداری تولید این واحدها انجام گیرد. 

به گزارش ایرنا صنعت طیور دومین صنعت بعد از نفت از نظر سرمایه‌گذاری است که از نظر اشتغال و امنیت غذایی در کشور نقش بسزایی دارد.

در آذربایجان‌غربی بیش از ۷۵۰ واحد مرغداری گوشتی، مادر و اجداد و تخم‌گذار فعال است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =