تحلیلگر جمهوریخواه: وضعیت ترامپ در انتخابات شکننده است
جیمز جرج جترس، مشاور سابق جمهوریخواهان در سنا

نیویورک– ایرنا- مشاور سابق حزب جمهوریخواه در سنای آمریکا گفت با وجود ادامه اعتراض‌ها در آمریکا و بحران اقتصادی این کشور، وضعیت دونالد ترامپ شکننده است اما هنوز نمی‌توان او را بازنده انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ دانست.

"جیمز جرج جترس" روز شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا اظهار کرد: نباید از نظرسنجی‌ها و موج تبلیغاتی درباره وضعیت سیاسی رئیس جمهوری آمریکا در افکار عمومی نتیجه گرفت که کار ترامپ تمام است و وی رئیس جمهوری یک دوره‌ای خواهد شد.

این صاحبنظر آمریکایی نزدیک به جمهوریخواهان مدعی شد: خط نظرسنجی‌هایی که اکنون دنبال و منتشر می‌شود به نظرسنجی‌های سال ۲۰۱۶ که ترامپ را بازنده و "هیلاری کلینتون" را برنده می‌دانست، شباهت دارد. خیلی‌ها که در این نظرسنجی‌ها شرکت کرده بودند به دلایلی نمی‌گفتند که به ترامپ رای خواهند داد.

جترس با اشاره به نظرسنجی تازه‌ای که نشان می‌دهد "جو بایدن" با فاصله زیادی از ترامپ جلو افتاده است، گفت: نظرسنجی‌های دیگر هم وجود دارد که نشان می‌دهد بخش‌هایی از جامعه آمریکا نگران ادامه خشونت‌ها در کشور هستند و در صورتی که بایدن برنده شود، وضعیت حتی بدتر از این خواهد شد.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد دموکرات‌ها هم دریافته‌اند که در این خصوص مساله پیدا خواهند کرد. زیرا پلیس از برخی محله‌ها عقب‌نشینی کرده و آن محله‌ها شاهد افزایش شدید خشونت بوده‌اند. برای همین برخی گروه‌های اجتماعی چون زنان سفیدپوست در مناطق روستایی، نگرانی امنیتی پیدا کرده‌اند. آنها اگر به ترامپ علاقه نداشته باشند، شاید به دلیل این مساله به ترامپ رای بدهند.

مشاور سابق در سنای آمریکا تصریح کرد: به نظر می رسد ادامه خشونت‌ها بیشتر به دموکرات‌ها ضرر زده باشد، تا ترامپ.

وی در پاسخ به اینکه تاثیر مدیریت شکست خورده ترامپ در مهار ویروس کرونا و پیامد اقتصادی سنگین آن بر احتمال انتخاب ترامپ چیست، گفت: این مساله‌ای که جامعه آمریکا را دوپاره کرده و ۲ دیدگاه کاملا متضاد درباره این ویروس و راهکار مقابله  با آن ایجاد کرده است.

این صاحبنظر جمهوریخواه خاطرنشان کرد: یک عده می‌گویند که ویروس کرونا، اقتصاد را دچار آسیب کرده است. در مقابل، عده‌ای دیگر می‌گویند که این راهکارهای مقابله با آن، از جمله تعطیلی و بستن فعالیت‌های اقتصادی و کسب و کارها بوده که اقتصاد آمریکا را خراب کرده است.

جترس اظهار کرد: بنابراین با دو رویکرد کاملا متفاوت درباره مهار کرونا روبرو هستیم و از این جهت درباره تاثیر کرونا بر وضعیت ترامپ اختلاف نظر وجود دارد.

وی درباره انتخاب "کاملا هریس" به عنوان معاون بایدن و تاثیر انتخاباتی آن هم اظهار کرد: انتخاب وی به نظر تاثیر خاصی نخواهد داشت. بایدن آرای سیاهپوستان را بدون حضور هریس، پشت سر خود داشت. رای کالیفرنیا هم قطعا به بایدن خواهد بود. به نظر نمی‌رسد که هریس دستاورد انتخاباتی برای بایدن به ارمغان بیاورد.

مشاور سابق حزب جمهوریخواه در سنای آمریکا ارزیابی خود را از وضعیت کلی ترامپ و چشم انداز انتخاب دوباره وی اینگونه برشمرد: فکر می‌کنم احتمال باخت وی وجود داشته باشد، اما به دلیل تقسیم بندی‌های جمعیتی. در واقع، اگر شما نگاه کنید، ما یک انتخابات واحد سراسری نداریم بلکه انتخابات ریاست جمهوری ما بر اساس ایالت‌ها تقسیم شده و رقم می‌خورد.

جترس توضیح داد: ایالت‌های کلیدی چون ویسکانسین، فلوریدا، اوهایو یا میشیگان وضعیت شکننده‌ای را برای رای ترامپ ترسیم می‌کنند. همچنین برخی آمارها نشان می‌دهد که جمعیت سفید پوست مسن‌تر، تمایل کمتری (در مقایسه با ۲۰۱۶) به رای دادن به ترامپ دارند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین تقسیم‌بندی آرای ایالتی وضعیت بدی را برای ترامپ ترسیم می‌کند، اما از منظر مسایل جاری در آمریکا همانطوری که گفتم، وضع او همچنان خوب است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha