نیروگاه دالاهو جزو پیشرفته‌ترین نیروگاه‌های جهان است

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری کرمانشاه با اشاره به بهره‌برداری از دومین واحدگازی سیکل ترکیبی نیروگاه دالاهو گفت: این نیروگاه به لحاظ فناوری به کار رفته جزو پیشرفته‌ترین‌ نیروگاه‌های گازی جهان‌ است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مرحله دوم‌ نیروگاه گازی دالاهو که توسط بخش خصوصی ایجاد شده است ساعت ۱۱ امروز (پنجشنبه) به صورت ویدیو کنفرانس توسط رییس جمهوری افتتاح خواهد شد.
مجتبی قبادی مدیرکل اقتصادی استانداری کرمانشاه به خبرنگار ایرنا افزود: نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو شامل ۲ واحد گازی ۳۱۰ مگاواتی و یک واحد بخار ۲۹۳ مگاواتی در مجموع با ظرفیت ۹۱۳ مگاوات است که امروز دومین واحد گازی مجموعه به بهره‌برداری می رسد و براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته واحد بخار نیروگاه نیز در بهار سال آینده وارد مدار خواهد شد.
وی توضیح داد: مرحله نخست این نیروگاه باظرفیت ۳۱۰ مگاوات سال گذشته به بهره‌برداری رسید و امروز نیز با بهره‌برداری از گام دوم آن ۳۱۰ مگاوات دیگر به ظرفیت تولید برق در استان کرمانشاه اضافه خواهد شد.
به گفته مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری کرمانشاه، مرحله بعدی این نیروگاه که شامل بخش بخار می‌شود و تاکنون ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، تیرماه سال ۱۴۰۰ و پیش از پایان دولت تدبیر و امید به بهره برداری خواهد رسید.
قبادی با بیان اینکه این نیروگاه نخستین نیروگاه گازی کلاس اف در ایران است، گفت: تمام نکات زیست محیطی نیز به میزان حداکثری در نیروگاه دالاهو مدنظر قرار گرفته است.
وی میزان سرمایه‌گذاری برای احداث این نیروگاه را ۴۰۰ میلیون یورو اعلام کرد و اظهارداشت: این نیروگاه به صورت مستقیم برای ۱۵۰ نفر پس از بهره برداری رسیدن اشتغال ثابت ایجاد خواهد کرد؛ این میزان اشتغال در زمان ساخت نیروگاه به ۶۰۰ نفر نیز می رسد.
نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو با سرمایه‌گذاری شرکت فراب در کیلومتر ۶۰ جاده کرمانشاه به اسلام‌آبادغرب احداث شده است. 
مرحله اول نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو ۱۹ آذرماه سال ۹۸ با حضور علی لاریجانی رییس وقت مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.
شهرستان دالاهو با ۴۰ هزار نفر جمعیت در ۱۰۰ کیلومتری غرب کرمانشاه واقع شده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها