رتبه دوم خراسان رضوی در توسعه تعاونی‌ها

مشهد-ایرنا- خراسان رضوی با دارا بودن هفت هزار و ۲۱۷ شرکت تعاونی رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده است و این تعاونی‌ها نقش مهمی در ایجاد اشتغال و فرصت‌های شغلی جدید ایفا کرده‌اند.

سیزدهم شهریور در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران "روز تعاون" نام‌گذاری شده و از این روز تا ۱۹ شهریور ماه  "هفته تعاون" است.
هم اینک چهار میلیون و ۶۰۱ هزار و ۹۸ نفر در خراسان رضوی عضو تعاونی‌ها هستند. تعاونی‌های خراسان رضوی ۴۲۵ میلیارد تومان سرمایه ثبتی دارند و تاکنون برای ۱۱۵ هزار و ۴۶۰ نفر در این استان اشتغال‌زایی کرده‌اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تثبیت فرایند کسب و کار مولد، شناسایی و معرفی فرصت‌های اشتغال به متقاضیان واقعی، مهارت آموزی به جویندگان کار و تعامل و همراهی سازنده با مراجع مرتبط را از جمله سیاست‌های این وزارتخانه عنوان و اضافه کرده است که ادارات کل استانی در راهبری این سیاست‌ها نقش عمده ای بر عهده دارند.

محمد شریعتمداری تاکید کرده که ادارات کل علاوه بر فراهم‌سازی امکان مشارکت حداکثری در چارچوب ماموریت‌های خطیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اهتمام جدی به حفظ اشتغال موجود و امنیت شغلی کارگران، صیانت از سرمایه‌های انسانی و تعادل در نظام جبران خدمت کارگران و حمایت از شرکت‌های تعاونی با اولویت دانش‌بنیان از طریق همکاری‌های موثر با مراجع استانی به عمل آورند.

بهره‌برداری از ۶۵ طرح در هفته تعاون در خراسان رضوی 

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی هم با بیان این که هم‌اکنون ۳۴ درصد تعاونی‌های استان در بخش خدمات، ۳۳ درصد در بخش کشاورزی و ۱۴ درصد در بخش صنعت فعال هستند افزود: ۶ درصد از تعاونی‌های استان هم در بخش مسکن، ۲ درصد در بخش حمل و نقل و بقیه در سایر حوزه‌ها فعال هستند. 
محمد سنجری افزود: در حوزه بانوان نیز ۶۰۱ تعاونی با سرمایه ۵۰ میلیارد ریال فعالیت دارند که در مجموع بیش از هفت هزار و ۷۲۰ فرصت شغلی ایجاد کرده اند.

وی ادامه داد: ۱۰ درصد تولید فرآورده‌های دامی، هشت درصد تولید محصولات زراعی، پنج درصد تولید گوشت مرغ و تخم مرغ استان توسط شرکت‌های تعاونی صورت می‌گیرد. همچنین سه درصد بهره‌برداری معادن، دو درصد تولید محصولات نساجی، چرم، پوشاک و دو درصد تولید محصولات سلولزی و شیمیایی با تعاونی‌های استان است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: ۶۵ طرح با سرمایه‌گذاری نزدیک به ۸۳۰ میلیارد ریال از سوی شرکتهای تعاونی این استان در هفته تعاون افتتاح می‌شود.

سنجری افزود: این طرحها که در مجموع بیش از ۶۵۰ فرصت شغلی در خراسان رضوی را ایجاد می‌کنند به صورت متمرکز از طریق ویدئو کنفرانس طی هفته تعاون به بهره برداری می‌رسند. 
وی با بیان اینکه توجه به ظرفیتهای روستاها در ایجاد اشتغال از جمله برنامه های مدنظر وزارت تعاون است ادامه داد: به همین منظور "طرح روستا- تعاون" در روستاهایی با ویژگیهای همچون "جمعیت افزون بر ۵۰ خانوار، مهاجرفرستی پایین و ضریب مشارکت پذیری بالا" در استان خراسان رضوی در حال اجراست. 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی اجرای "طرح روستا- تعاون" را در راستای تحقق رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در خصوص حمایت از تولید و اشتغال و همچنین پیاده‌سازی "برنامه اشتغال فراگیر" وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برشمرد و گفت: اجرای این طرح نقش موثری در توسعه و توانمندسازی تعاونیهای روستایی، رونق و کارآفرینی اقتصادی روستاییان و ایجاد فرصتهای جدید شغلی دارد.
سنجری افزود: در این راستا ۱۴۱ تعاونی در قالب این طرح با هزار و ۹۴۲ عضو و با اشتغالزایی دو هزار و ۲۳۵ نفر و سرمایه ثبتی ۷۳۰ میلیون تومان از ابتدای طرح تا کنون تشکیل شده است. همچنین با اعتبارات روستایی پرداخت شده به ۴۹ طرح تعاونی برای ۵۳۸ نفر اشتغال ایجاد شده است. 

وی ادامه داد: در بخش تعاون استان با هدف ایجاد اشتغال و توانمندسازی روستاییان ۲۶ شرکت تعاونی به عنوان معین اقتصادی تعاون در ۵۷ روستا مشغول به فعالیت هستند و ۱۷۸ پروژه توسط تعاونی‌های معین در روستاهای هدف در جهت توانمندسازی روستاییان در دست اجراست.


ایجاد بیش از ۴۶ هزار فرصت شغلی طی پنج ماه
معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز گفت: امسال تعهد ایجاد فرصت اشتغال استان ۸۵ هزار و ۷۶۲ فرصت شغلی بوده که تا پایان مردادماه امسال ۴۶ هزار و ۵۸۳ فرصت به میزان ۵۴ درصد تعهد اشتغال استان محقق شده است. 

محمد امین بابایی به عملکرد خراسان رضوی در خصوص تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری اشاره و بیان کرد: سهم خراسان رضوی از محل اعتبارات طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری ۶۷۲ میلیارد تومان یعنی ۵۱ درصد از سهمیه اعتبارات کشور است.

وی ادامه داد: کل متقاضیان ثبت‌نام شده در این طرح ۴۳ هزار و ۲۹۰ نفر است و تعداد طرح‌های مصوب هشت هزار و ۱۱ و تعداد طرح هایی که تسهیلات به آنها پرداخته شده است هفت هزار و ۸۹۰ طرح به مبلغ ۵۵۶ میلیارد تومان است و  ۱۴ هزار و ۱۱۲ فرصت شغلی اشتغال جدید با اجرای این طرحها ایجاد شده است.

او اضافه کرد: از ابتدای امسال تا پایان مردادماه ۳۱۳ مجوز مشاغل خانگی در استان صادر شده که ۲۷۹ مورد از آن مربوط به صدور مجوز مشاغل خانگی مستقل و ۳۴ مورد صدور مجوز خانگی پشتیبان بوده است.

 ۱۷ میلیون دلار صادرات

مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز گفت: از ابتدای امسال تا پایان مردادماه امسال ۳۷ تعاونی و اتحادیه با ۵۱۴ عضو و سرمایه ۱۷۸ میلیون ریال و ایجاد ۴۷۰ فرصت شغلی تشکیل شده است و شرکتهای تعاونی استان در این مدت حدود ۱۷ میلیون دلار صادرات داشتند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۷۲ درصد کاهش داشته است.

اسماعیل سلطانخواه با بیان این که ۶۵۱ هزار و ۸۴۶ نفر مرزنشین در قالب ۲۲ تعاونی مرزنشینان استان ساماندهی شده‌اند افزود: همچنین بیمارستان تخصصی و مشهور "مهرگان" در قالب تعاونی فعالیت می‌کند و تعداد هشت تعاونی دانش‌بنیان با ۷۳ نفر عضو و اشتغال زایی ۶۳ نفر هم تاکنون در استان تشکیل شده است.

وی ادامه داد: طی یک سال گذشته ۲۰۷ تعاونی و اتحادیه با پنج هزار و ۵۸۶ نفر عضو و سرمایه ۴۴ میلیارد ریال و ایجاد پنج هزار و ۲۸۲ فرصت شغلی  در خراسان رضوی تشکیل شده است.

مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: پارسال همچنین شرکت‌های تعاونی استان ۷۲ میلیون دلار صادرات داشتند که بیشتر محصولات صادر شده شامل سوخت، زعفران، صنایع غذایی، مصنوعات فلزی و سنگ ساختمانی به مقصد کشورهای مختلف آسیا و اروپا بوده است.

سلطانخواه افزود: طی یک سال گذشته میزان آموزش حضوری و مجازی تعاونی‌ها در مجموع ۱۸۲ هزار و ۲۰۵ نفر - ساعت بوده است.
وی اظهار داشت: ایجاد اشتغال تنها وظیفه یک سازمان و وزارتخانه نیست و با همکاری و همدلی همه دستگاه‌ها و نهادها محقق می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha