۱۳ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۳۰
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84025114
۰ نفر

برچسب‌ها

ادامه رایزنی‌های روسیه و بلاروس و تداوم اعتراض‌ها در مینسک

مسکو - ایرنا - در حالی که اعتراض های خیابانی در بلاروس به نتایج انتخابات ریاست جمهوری همچنان ادامه دارد، وزیران خارجه روسیه و بلاروس با یکدیگر دیدار و در خصوص حل و فصل بحران سیاسی در بلاروس گفت وگو کردند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از وزارت امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف و ولادیمیر مکی در مسکو به تبادل نظر پرداختند.

در این دیدار بر آمادگی برای کمک به بهبود اوضاع بلاروس و رعایت معیارهای قانونی و احترام به نظم در این کشور تاکید شد. 

طرف روسی از پیشنهاد برگزاری اصلاحات در قانون اساسی بلاروس که برای کمک به انسجام جامعه این کشور اعلام شده است، حمایت کرد.

دو طرف درخصوص مسائل مهم سیاسی خارجی و هماهنگی در این عرصه گفت و گو کرده و بر اهمیت هماهنگی اقدامات روسیه و بلاروس در شرایط انتشار ویروس کرونا برای کمک به بازگشت اتباع دو کشور از کشورهای دیگر به میهن خود تاکید کردند.

لاوروف و مکی بر اهمیت همکاری دو کشور برای توسعه دولت اتحادی روسیه و بلاروس و همکاری در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی، اتحادیه اقتصادی اوراسیا و جامعه همسود و هماهنگی اقدامات دو کشور در سازمان های بین المللی ازجمله سازمان ملل و سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکید کردند. 

در مذاکرات دو طرف، دستور کار بین المللی ازجمله تحرکات ناتو در مرزهای غربی بلاروس و چالش برای ثبات راهبردی و امنیت اروپایی مطرح و دو طرف درخصوص این مسائل گفت وگو کردند. 

 وزیر خارجه روسیه در پایان دیدار به خبرنگاران گفت که مسکو شواهدی در اختیار دارد که تلاش های برای بی ثبات کردن اوضاع در بلاروس از اوکراین هدایت می شود. 

وی ازجمله به گروه هایی از ملی گرایان افراطی اوکراینی در بلاروس اشاره کرد که گروه هایی «ترزوبتس»، «استپان باندری» و «پراوی سکتور» از آن جمله بود.

وزیر خارجه روسیه، به فعالیت پایگاههایی در خاک اوکراین برای آموزش افراط گرایان برای فعالیت در بلاروس اشاره کرد و افزود: در زمان حاضر 200 نفر از اعضای گروه های افراطی اوکراین در خاک بلاروس قرار دارند. 

وزیر خارجه بلاروس هم گفت که مینسک حمایت مالی خارجی از مخالفان دولت بلاروس را غیرقابل قبول می داند. 

به گفته مکی، دولت بلاروس در فهرست تحریم ها نام کسانی را از کشورهای حوزه بالتیک که واقعا برای مداخله در امور داخلی بلاروس تلاش کردند، می گنجاند.

 گفتنی است اعتراضات در مینسک و برخی شهرهای دیگر بلاروس برای چهارمین هفته در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ادامه دارد هرچند که ابعاد اعتراضات خیابانی نسبت به هفته های پیش به مراتب کاهش یافته است.   

روز چهارشنبه دهها نفر از دانشجویان در مینسک تظاهرات خیابانی کردند.

به گزارش ریانووستی شمار دانشجویان به بیش از 30 نفر می رسید و آنها در برابر دانشگاه دولتی زبانشناسی مینسک اجتماع کردند.

ماموران پلیس ضدشورش پس از سه اخطار به این افراد، چند نفر را دستگیر کردند.   

انتخابات ریاست جمهوری بلاروس ۱۹ مرداد ماه برگزار شد و الکساندر لوکاشنکو با کسب بیش از ۸۰ درصد آرا به پیروزی رسید و تیخانوفسکایا تنها ۱۰ درصد آرا را بدست آورد و مخالفان دولت بلاروس بلافاصله اعلام کردند که در انتخابات تقلب صورت گرفته و طرفداران خود را به خیابانها کشاندند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =