بیش از هزار بهورز در استان کرمانشاه  فعالیت دارند

کرمانشاه- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه اکنون هزار و ۱۲۲ بهورز در استان فعالیت می‌کنند، گفت: این نیروها در ۶۳۵ خانه بهداشت روستایی در سطح استان فعالیت داشته و ۴۷۲ هزار و ۱۱۵ نفر جمعیت روستایی را زیرپوشش دارند.

دکتر «ابراهیم شکیبا» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، مراقبت شبانه روزی و حفاظت از سلامت جمعیت روستایی استان را از فعالیت های اصلی بهورزان دانست و از زحمات و تلاش های آنها در زمینه حفظ سلامت روستاییان تقدیر کرد.

وی از بهورزان به عنوان خط مقدم بهداشت و درمان یاد کرد و گفت: این نیروها وظیفه مراقبت‌های اولیه سلامت در روستاها را برعهده دارند و به نوعی چشم و گوش بهداشت و درمان در روستاها محسوب می شوند.

وی اظهار داشت: مراقبت های اولیه از مادران باردار، واکسیناسیون، مراقبت از سلامت کودکان، نوجوانان و سالمندان و نیز کنترل بیماری‌های واگیر و غیرواگیر در سطح روستاها از جمله وظایف بهورزان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: استخدام این نیروها کمی متفاوت از سایر نیروهای بهداشت و درمان است و بکارگیری آنها مشروط به بومی بودن و اسکان آنها در همان روستای محل خدمت است.

شکیبا افزود: برای استخدام نیروهای بهورز در هر خانه بهداشت روستایی، در همان روستا فراخوان داده شده و تمام افراد دارای مدرک دیپلم به بالا می توانند در این فراخوان شرکت کنند.

او گفت: افرادی که دارای مدارک بالاتر از دیپلم هستند (کاردانی، کارشناسی و بالاتر) باید مدرک مرتبط از جمله مدرک بهداشت عمومی و بهداشت محیط و... داشته باشند.

وی اضافه کرد: این افراد بعد از قبولی در آزمون در مصاحبه حضوری شرکت کرده و پس از تایید، یک دوره ۲ ساله آموزشی را در آموزشگاه های بهورزی می گذرانند که یک و نیم سال آن بصورت آموزش تئوری و ۶ ماه آن بصورت کارآموزی عملی است.

او گفت: طول این دوره برای افرادی که دارای مدرک کارشناسی مرتبط هستند، ۶ ماه است و پس از گذراندن این دوره ها، افراد جذب خانه های بهداشت می شوند و از سلامت افراد روستا مراقبت می کنند.

رییس شبکه بهداشت کرمانشاه در ادامه گفت: هم اکنون ۱۰۰ نیروی بهورز در استان در حال گذراندن دوره های بهورزی هستند.

شکیبا افزود: برای آموزش ۱۱۷ بهورز دیگر نیز مجوز های لازم دریافت و محل فعالیت این نیروها هم مشخص شده است که این نیروها عمدتا جایگزین نیروهای بازنشسته می شوند.

وی تصریح کرد: تقاضا برای ادامه تحصیل از جمله خواسته های اصلی بهورزان استان  است که قرار است نیمه دوم امسال دوره های کاردانی در آموزشگاه های بهورزی برای آموزش این نیروها راه اندازی شود.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۵۹۵ روستا و ۳۵ شهر دارد.

سرخط اخبار استان‌ها