استانداران مازندران و سلیمانیه عراق نشست ویدیوکنفرانسی برگزار کردند

ساری - ایرنا - استانداران مازندران و سلیمانیه عراق روز چهارشنبه با برگزاری نشست ویدیوکنفرانسی مشترک بر گسترش مبادلات اقصتادی میان دو استان تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران ، در این نشست که اولین دیدار میان احمد حسین زادگان و " هول ابوبکر " بود، دو طرف ضمن بررسی روابط فیمابین در زمینه های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و غیره پیشنهاداتی جهت توسعه و گسترش مناسبات و روابط دوجانبه مطرح و مورد آنها بحث و تبادل نظر قرار کردند.

همچنین هر دو استاندار از یکدیگر جهت سفر به استان های خود به منظور آشنایی با ظرفیت ها و توانمندی های موجود دعوت به عمل آوردند.

استاندار مازندران در این نشست گفت: در خصوص گسترش همکاری های فی مابین مازندران و سلیمانیه اقلیم کردستان عراق در حوزه های مختلف اقتصادی، تجاری، فرهنگی، ورزشی، خدمات فنی مهندسی، شیلات، کشاورزی و غیره توافق اولیه حاصل شده است. ‎

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط بین المللی و بحران های پیش رو همچون تحریم های اقتصادی و ویروس کرونا، روابط بین المللی بستر مناسبی برای افزایش مراودات اقتصادی بین دو استان می باشد، افزود : بررسی مسائل دو استان توسط مدیران مربوطه می تواند منجر به مراودات تجاری بیشتر بین مازندران و سلیمانیه گردد.

حسین زادگان بر ارزیابی دلایل کاهش صادرات مازندران به کشور عراق و رفع مشکلات موجود در این راستا که بخشی از آن نظیر ممنوعیت صادرات بعضی از اقلام متوجه این کشور است، تاکید کرد و گفت : مهم ترین دلیل کاهش صادرات به کشور عراق ضعف ارتباطات بانکی و مشکلات ناشی از انتقال ارز صادراتی، حمل و نقل بین المللی و مباحث مرتبط باکرونا که اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار داده است، می باشد.

وی افزود : وجود زیرساخت های مناسب در استان مازندران از جمله برخورداری از ۳ فرودگاه فعال در شرق و غرب استان بخصوص غرب مازندران، بستر مناسبی برای افزایش مراودات تجاری بین دو استان است.

مقام عالی دولت در مازندران گفت: سلیمانیه اقلیم کردستان عراق می تواند از استان مازندران بعنوان پل ارتباطی مناسب با کشورهای cis بهره مند شده و با توجه به وجود بنادر امیرآباد، نوشهر و فریدونکنار از این ظرفیت ها برای صادرات و واردات به کشور عراق بهره گیری نماید.

استاندار مازندران، فعالیت ایرلاین بومی وارش و چند شرکت هواپیمایی دیگر در فرودگاه های استان را برای برقراری پرواز مستقیم ساری - سلیمانیه اقلیم کردستان عراق و بالعکس در راستای توسعه روابط دو استان یک فرصت دانست و افزود: امکان ارائه خدمات فنی مهندسی از مازندران به آن استان وجود دارد و ارائه فرصت های سرمایه گذاری دو استان بصورت ویدئو کنفرانس و مجازی می تواند منجر به افزایش مراودات تجاری و سرمایه گذاری مشترک دو استان گردد و کرونا نباید باعث شود مراودات ما کاهش پیدا کند.

حسین زادگان بیان داشت: ما در راستای دیپلماسی اقتصادی و اقتصاد شرایط سخت تحریمی ملزم به برقراری ارتباط با بسیاری از استان ها و کشورها که در شمار کشورهای هدف تجاری ما هستند می باشیم که جدا از کشورهای سی آی اس (cis) از طریق سلیمانیه اقلیم کردستان عراق می توانیم با استان ها و مناطق دیگر کشور عراق به عنوان شریک اول تجاری ایران ارتباط برقرار کنیم.

وی افزود : برقراری ارتباط رسانه ها و خبرنگاران دو استان به صورت حضوری و مجازی جهت تهیه گزارش از وضعیت دو استان و پخش کلیپ هایی از مزیت ها و توانمندی های سلیمانیه اقلیم کردستان عراق و مازندران توسط صدا و سیما در دو استان بسیار اثرگذار است تا فرهنگ سازی و آشنایی بیشتری با ظرفیت های دو استان اتفاق بیفتد و شاهد اقدامات موثری از این طریق باشیم.

استاندار مازندران گفت : با توجه به اینکه محصولاتی همچون لبنیات و مرکبات در حال حاضر به این کشور صادر می شود و سال گذشته هم محصولات کشاورزی و مرکبات صادر شده است لذا بهترین تصمیم؛ صادرات محصولات کشاورزی تولیدکنندگان استان به سلیمانیه اقلیم کردستان عراق بعنوان به عنوان یکی از استان های هدف می باشد که می تواند ظرفیت خوبی برای مازندران رقم بزند.

حسین زادگان ارایه خدمات در بخش های مختلف اقتصادی، شیلات، کشاورزی، صنعت، ارتباطات مرزی، صنایع دستی، گردشگری و حمل نقل هوایی و خدمات فنی مهندسی از سوی استان مازندران به سلیمانیه اقلیم کردستان عراق را یک فرصت برای اقتصاد این استان دانست و گفت: استان سلیمانیه با ارایه تسهیلات مناسب به کارآفرینان مازندرانی، زمینه رونق در این حوزه ها را برای استان متبوع به وجود آورد.

استاندار مازندران تاکید کرد: سازمان هایی که برنامه عملیاتی جهت سرمایه گذاری و مراوده تجاری دارند همچون سازمان همیاری و شهرداری ها و جهاد کشاورزی می بایست ارتباطات بین دو استان را گسترش دهند.

وی افزود: مراودات تجاری دو استان در قالب تفاهنامه همکاری بین دو استان احصا شود تا بتوانیم به یک برنامه همکاری مدون مشترک و عملیاتی در آینده نزدیک بین دو استان دست پیدا کنیم.

حسین زادگان گفت : با توجه به حرکت دو کشور به سوی سیاست های اقتصاد بدون نفت ضرورت دارد، برنامه های اجرایی دو استان بدین سمت سوق پیدا کند و در ۲ و ۳ هفته آینده می بایست با ارائه راهکارهای عملی، زمینه افزایش سطح تراز تجاری دو استان را فراهم نمود و یادداشت تفاهمنامه همکاری دو استان مازندران و سلیمانیه اقلیم کردستان عراق طی یک هفته آینده امضاء و نهایی شود.

وی به صادرات محصول مرکبات مازندران که در ۲ و ۳ ماه آینده وارد بازار می شود به سلیمانیه اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در حوزه شیلات، دانش فنی و ظرفیت خوبی در تولید پرورش ماهیان گرمابی و سردآبی و خاویار در مازندران وجود دارد که می تواند زمینه ساز سرمایه گذاری های مطلوب در سلیمانیه شود و تحقق این مهم نیازمند ارایه تسهیلات کم بهره از سوی سلیمانیه عراق به سرمایه گذاران مازنی است که در شکوفایی اقتصاد این منطقه بسیار اثرگذار خواهد بود.

حسین زادگان، بیان داشت: در بخش فرهنگی و تبادل دانشجو و استاد و بخش ورزشی در رشته هایی همچون کشتی و فوتبال با رعایت پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل ها، برگزاری مسابقات و تورنمنت های دو جانبه بین ورزشکاران در رشته های مختلف می تواند منجر به افزایش مراودات شود.

استاندار مازندران گفت : همچنین صنایع دستی که یکی از سرمایه های غنی سلیمانیه اقلیم کردستان عراق و صنعتی غنی در مازندران است می تواند منجر به افزایش همکاری ها و مراودات دو طرفه شود و وجود شعرا و ادیبانی در مازندران می تواند زمینه ساز مراودات فرهنگی بین ایران و عراق گردد.

 در این نشست با پیشنهاد استانداری مازندران تشکیل کمیته اجرایی دائمی جهت استمرار و تداوم مراودات تجاری و پیگیری مسائل مختلف دو استان با عضویت مدیران بخش های کشاورزی، فرهنگ و ارشاد، ورزش، شیلات، گردشگری، اتاق بازرگانی و حوزه های اقتصادی مطرح و مقرر شده است، یادداشت تفاهم بین دو استان طی یک هفته آینده منعقد گردد تا شرح وظایف دستگاهها عملیاتی شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha