استاندار خراسان رضوی بر افزایش همکاری‌ با هرات افغانستان تاکید کرد

مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی در ارتباط تلفنی با والی هرات افغانستان گفت: باید به دنبال افزایش همکاری‌های سازنده دو استان باشیم.

به گزارش چهارشنبه شب اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علیرضا رزم‌حسینی در ارتباط با والی هرات به پیشینه تاریخی دو کشور ایران و افغانستان اشاره و بیان کرد: سالیان درازی است که ما در همسایگی هم هستیم و از شهروندان افغانستانی میزبانی می‌کنیم.

وی ادامه داد: همکاری بین خراسان رضوی و هرات در سطح ملی و منطقه‌ای بسیار موثر است و باید به دنبال افزایش همکاری‌های سازنده باشیم.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به آمادگی برای افتتاح راه‌آهن خواف- هرات گفت: برای ساماندهی ترافیک مرزی، مدیریت سوخت، احداث شهرک صنعتی مشترک، سرمایه‌گذاری در حوزه گاز مایع و اکتشاف معادن نیز آماده همکاری هستیم.
رزم‌حسینی ضمن ابراز همدردی با والی هرات به دلیل مصیبت حاصل از سیل اخیر، در خصوص کنترل شیوع ویروس کرونا در خراسان رضوی افزود: خوشبختانه ماسک ارزان در اختیار همه مردم قرار داد و پروتکل‌های بهداشتی به خوبی رعایت می‌شود.
وی پیشنهاد تشکیل کمیسیون مشترک میان دو استان با محوریت معاونان اقتصادی را نیز مطرح کرد و ادامه داد: ما از حضور شما در خراسان رضوی استقبال می‌کنیم و امیدواریم به زودی برای اجرای چند پروژه اقدام کنیم.
والی ولایت هرات نیز گفت: باید بتوانیم روابط را ساده‌سازی و در فاصله کمی مشکلات را مرتفع کنیم.
سید وحید قتالی افزود: فرصت‌هایی با راه اندازی خط آهن میان خراسان رضوی و هرات خلق خواهد شد و در حوزه ترافیک مرزی، جاده میان دو استان و اقلام صادراتی نیز باید تصمیم‌های تازه‌ای اتخاذ شود.

پروژه بزرگ خط آهن خواف-هرات به طول بیش از ۲۲۰ کیلومتر در چهار بخش ساخته می‌شود که دو بخش آن به طول ۷۶ کیلومتر قبلا در خاک ایران ساخته شده و آمادۀ بهره‌برداری است.
 هم‌چنین قرارداد ساخت مرحله اول بخش چهارم پروژه یاد شده به امضا رسیده، کار طراحی جزییات آن جریان دارد و کار طراحی مرحله دوم بخش یاد شده نیز در جریان است. با افتتاح این خط آهن غرب کشور از طریق خط آهن به بنادر دریایی جنوب ایران وصل می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =