انتقاد تروئیکا از بکارگیری گاز اعصاب علیه مخالف سرشناس روسی  

تهران - ایرنا - به دنبال انتشار جواب آزمایش‌های مسمومیت "الکسی ناوالنی" مخالف سرشناس ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، کشورهای فرانسه، آلمان و انگلیس این مسمومیت و استفاده از گاز نوویچوک اعصاب را مورد انتقاد قرار دادند.

به گزارش ایرنا از رویترز، "ژان ایو لودریان" وزیر امورخارجه فرانسه روز چهارشنبه استفاده از گاز نوویچوک برای مسموم کردن ناوالنی را مورد انتقاد قرار داد. 

لودریان در بیانیه‌ای اعلام کرد: من می‌خواهم استفاده تکان دهنده و غیرمسئولانه از چنین عاملی را به شدیدترین شکل محکوم کنم. 

«دومینیک راب» وزیر امورخارجه انگلیس نیز در مورد ادعای مسمومیت مخالف سرشناس رئیس جمهوری روسیه با گاز نوویچوک عمیقا ابراز نگرانی کرد و گفت: دولت مسکو باید واقعیت را درباره الکسی ناوالنی توضیح دهد. 

راب با صدور بیانیه‌ای استفاده از این گاز سمی را غیر قابل قبول توصیف کرد و مدعی شد این برای دومین بار است که علیه یک شخصیت اپوزیسیون روس از خشونت استفاده می‌شود. 

وی افزود: دولت روسیه باید در این رابطه پاسخگو باشد. ما نیز با آلمان و سایر متحدان و شرکای بین المللی همکاری نزدیکی خواهیم داشت تا نشان دهیم که استفاده از سلاح‌های شیمیایی در هرکجای جهان پیامدهای جدی در پی خواهد داشت. 

"استفان سایبرت" سخنگوی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ساعاتی پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد: نتایج آزمایشات صورت گرفته توسط آزمایشگاه ویژه ارتش از ناوالنی اثبات یک عامل اعصاب شیمیایی از گروه نوویچوک را نشان داده است. 

در بیانیه رسمی دولت آلمان مسمومیت ناوالنی با عامل اعصاب شیمیایی توصیف و از دولت روسیه درخواست شده است تا فوراً توضیحی ارائه دهد. 

عوامل نوویچوک یا گاز نوویچوک به دسته‌ای از عوامل عصبی اطلاق می‌شود که میان سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۹۳ در شوروی و روسیه تولید شده‌اند. 

«هایکو ماس» وزیر امورخارجه آلمان اعلام کرد که سفیر روسیه در برلین با توجه به یافته‌های جدید احضار شده است. ماس در ادامه افزود: ما این حمله را به شدت محکوم می‌کنیم. 

کاخ سفید و دبیرکل ناتو نیز بعد از انتشار بیانیه آلمان، در مورد مسمومیت ناوالنی اظهار نگرانی کردند. 

روسیه بارها دخالت در این حادثه و ادعای استفاده از گاز نوویچوک را رد کرده است. 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =