آمایش آموزش عالی منجر به تقویت دانشگاه‌ها می‌شود

بجنورد- ایرنا- معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اجرای طرح آمایش آموزش عالی، منجر به تقویت دانشگاه‌ها و مووسسات آموزشی و ایجاد نظام علمی قوی در استان‌ها می‌شود.

دکتر غلامحسن رحیمی شعرباف، عصر چهارشنبه در نشست با استاندار خراسان شمالی و روسای دانشگاه های این استان اظهار داشت: در اجرای طرح آمایش آموزش عالی، به دنبال مدیریت آموزش عالی در استان ها هستیم که شامل همه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی زیر پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به استثنای دانشگاه های علوم پزشکی می شود.

وی افزود: در سال های گذشته تعادل بین عرضه و تقاضای ورود به دانشگاه بر هم خورد و مووسسات آموزش عالی متعددی در استان های کشور به پذیرش دانشجو پرداختند.

حرکت دانشگاهها به سمت اشتغال

وی با بیان اینکه باید نهادهای ایجاد اشتغال مولد در آموزش عالی شکل بگیرد، گفت: نظام علمی کشور را با تعریف ساز و کارهای مختلف مانند ایجاد مراکز رشد، کارآفرینی و پارک علم و فناوری دانش آموختگان به سوی اشتغال سوق خواهیم داد.

رحیمی شعرباف افزود: در شرایط کنونی نظام علمی از موفق ترین بخش های کشور است که هر سال بهتر از سال های گذشته در عرصه های مختلف ظاهر می شود.

ایجاد مقطع دکترا 

استاندار خراسان شمالی‌ نیز در این نشست با بیان اینکه در طرح آمایش آموزش عالی استان قرار است دانشگاه تک جنسیتی کوثر بجنورد و دیگر دانشگاه های شهرستانی تقویت شوند، گفت: قرار است شیروان به قطب دانشگاه کشاورزی و اسفراین به مرکز رشته های فنی و مهندسی استان تبدیل شود.

محمدعلی شجاعی افزود: گفته می شود در رشته های کشاورزی دانش‌آموخته مازاد داریم و حال آنکه اینگونه نیست و چون دانش آموختگان این بخش را به کار نمی گیریم و از دانش آنها استفاده نکرده و زنجیره های تولید را به دانش‌آموختگان این بخش گره نمی زنیم، بخشی از آنان مازاد دیده می شوند.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی خواستار حمایت قاطع وزارت علوم برای ایجاد مقاطع دکترا در دانشگاه های استان شد و گفت: نبود مقطع دکترا در استان موجب خروج نیروی انسانی توانمند از استان می شود و آموزش عالی این استان برای دایر کردن مقطع دکترا در رشته های مورد نیاز خواهان نگاه ویژه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

شجاعی با اعلام همکاری استان با وزات علوم، تحقیقات و فناوری برای اجرای طرح آمایش آموزش عالی، افزود: دغدغه های مسوولان و نمایندگان استان در خصوص دانشگاه های کوثر بجنورد، اسفراین و شیروان باید در نشستی تخصصی در تهران بررسی شود تا روند همکاری آنان برای اجرای طرح سرعت بگیرد اما در گام نخست باید دغدغه های استان برطرف شود.

موریانه های فرهنگی

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد نیز با بیان اینکه آموزش عالی باید با توجه به ریشه های دینی جامعه رشد پیدا کند، اظهار داشت: درخت تنومند انقلاب اسلامی با موریانه های اختلاف، اختلاس، اختناق سیاسی و اختلاط تهدید می شود که باید این موریانه ها را نابود کرد.

حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم یعقوبی با اشاره به تلویحی به ادغام دانشگاه تک جنسیتی کوثر در دیگر دانشگاههای بجنورد، افزود: اختلاط در فرهنگ غرب وجود دارد اما ما نباید با توجه به ارزش های دین مبین اسلام، تحت تاثیر این فرهنگ قرار بگیریم و طرح آمایش آموزش عالی نباید به معنای ادغام و اختلاط باشد.

حدود ۴۰ هزار دانشجو در ۳۹ دانشگاه و مووسسه آموزش عالی خراسان شمالی تحصیل می کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha