شاخص برخورداری آب شرب سالم عشایری به 54 درصد رسید

تهران - ایرنا - قائم مقام سازمان امور عشایر کشور گفت: طی دو سال اخیر شاخص برخورداری از آب شرب سالم و بهداشتی برای جامعه عشایر از ٤٣ درصد به حدود ٥٤ درصد رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا از سازمان امور عشایر، شاهپور علایی مقدم در جریان بازدید از خبرنگاران عشایر دشت لار افزود: طبق برنامه ششم توسعه شاخص برخورداری از آب شرب و سالم بهداشتی برای جامعه عشایری  ٦٣ درصد برسد.

وی تصریح کرد: افزایش شاخص های برخورداری از آب شرب سالم، راه، بهداشت و درمان و آموزش و پرورش برای عشایر کشور در دستور کار سازمان امور عشایر و در حال پیگیری است.

قائم مقام سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه اکنون ١٨ هزار خانوار از این پنل ها برخوردار هستند تصریح کرد: همچنین قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه ٢٥ هزار خانوار عشایری از پنل های خورشیدی برخوردار شوند.

علایی مقدم نیاز کشور به گوشت قرمز را بیش از ٩٠٠ هزار تن دانست و  گفت: عشایر ۲۰۰ هزارتن از گوشت کشور را تامین می کند.

به گفته وی،   ٨٦٠ هزار تن از این میزان در داخل کشور تولید و به طور میانگین سالانه ١٠٠ هزار تن نیز از محل واردات تامین می شود.  همچنین عشایر ٢٠٠ هزار تن از گوشت کشور را تولید می کنند.

به گفته علایی مقدم، در سال ۱۳۹۴ حدود ۱۵۵ هزارتن گوشت قرمز توسط عشایر تولید می شد که تاکنون ۴۵ هزارتن افزایش تولید داشته است.

وی ادامه داد: همچنین جامعه عشایری ۴۰ درصد فرش صادراتی، ۳۵ درصد صنایع دستی و ۴۵۰ هزارتن شیرخام را در کشور تولید می کنند.

قائم مقام سازمان امور عشایر کشور اضافه کرد: جمعیت عشایر کشور یک میلیون و ٢٠٠ هزار نفر در قالب ۲۱۳ هزار خانوار است که قرار است تعداد این خانوارها به بیش از ٣٠٠ هزار نفر افزایش یابد.

۵۹ درصد مراتع کشور در دست عشایر 

علایی مقدم اضافه کرد: اکنون ۸۴ میلیون هکتار مرتع در  کشور داریم که از این میزان ۳۴ میلیون هکتار در دست جامعه عشایری است.

وی ادامه داد: همچنین یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره در اختیار عشایر قرار گرفته است 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =