فعالیت آموزشی مدارس استان اردبیل بر اساس وضعیت شیوع کرونا برنامه‌ریزی شده است

اردبیل- ایرنا - مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل اعلام کرد: فعالیت آموزشی مدارس این استان در سال تحصیلی جدید ۱۴۰۰ ـ ۱۳۹۹ بر اساس وضعیت شیوع و مطابق با مصوبات ستاد ملی و محلی مدیریت کرونا برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش ایرنا، احمدی ناصری روز شنبه در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به آغاز رسمی سال تحصیلی جدید از روز شنبه در ۱۹ منطقه آموزش و پرورش استان اردبیل گفت: همه مقدمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آغاز سال تحصیلی جدید در استان بر اساس شرایط کرونایی فراهم شده است.

وی از برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم جشن شکوفه‌ها و نواختن زنگ شروع سال تحصیلی با حضور مسوولان محلی، تعدادی از دانش‌آموزان و اولیا در روز شنبه پیش رو خبر داد و افزود: مدارس استان برای سه وضعیت سفید، زرد و قرمز کرونایی برنامه سال تحصیلی تدوین کرده‌اند و آموزش‌ها متناسب با شرایط روز و با تصمیم ستاد کرونا در هر شهرستان، مدیر مدرسه و شورای مدارس ادامه خواهد یافت.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل اضافه کرد: تحصیل در مناطق و نواحی آموزشی واقع در محدوده سفید شیوع کرونا در استان به صورت حضوری و با رعایت الزامات بهداشتی، ایمنی و سلامت دانش‌آموزان برای رفع دغدغه خانواده‌ها ادامه خواهد داشت.

وی همچنین گفت: آموزش در مناطق زرد شیوع کرونا در استان اردبیل نیز به صورت ترکیب آموزش حضوری و غیرحضوری خواهد بود و برای این منظور دانش‌آموزان به صورت دو گروه کم تعداد یا به شکل زوج و فرد و یا به صورت ۲ روز در هفته در کلاس‌ها حاضر خواهند شد و یک روز باقیمانده آموزشی هفته نیز برای رفع اشکال آنها از طریق شبکه اجتماعی شاد در نظر گرفته شده است.

ناصری ادامه داد: اولویت آموزش و پرورش برای سال تحصیلی جدید، آموزش حضوری حتی برای مدت کوتاه در طول هفته و با تعداد کم دانش‌آموزان است چرا که شواهد نشان داد که جایگزینی برای آموزش حضوری دانش‌آموزان وجود ندارد و همه تلاش معلمان، خانواده‌ها و آموزش و پرورش نیز ادامه تحصیل به شکل حضوری است.

وی با اشاره به قرار گرفتن ۲ شهرستان اردبیل و مشگین‌شهر در وضعیت قرمز شیوع کرونا گفت: بر اساس تصمیم ستاد مقابله با کرونا، آموزش در مناطق قرمز به صورت مجازی و از طریق شبکه شاد و آموزش تلویزیونی خواهد بود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل با بیان این که برای آغاز سال تحصیلی جدید مشکل جدی تامین نیروی انسانی و فضای آموزشی در استان وجود ندارد، اظهارداشت: مدیران و معلمان همه مدارس برای اجرای برنامه‌های آموزشی در سه وضعیت سفید، زرد و قرمز شروع کرونا آمادگی دارند.

وی اضافه کرد: در برنامه تدوین شده، آموزش‌ها مدرسه‌محور شده و اختیارات زیادی به مدیران مدارس و شورای مدرسه داده شده تا علاوه بر ادامه فرایند آموزشی، نگرانی خانواده‌ها در خصوص کنترل کرونا رفع شود.

ناصری با اشاره به ضرورت آموزش حضوری دانش آموزان پایه‌های ورودی اول، هفتم و دهم در همه مناطق افزود: در این پایه‌ها آموزش حضوری با حفظ فاصله اجتماعی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در گروه‌های کوچک با تشخیص شورای مدرسه به شکل حضوری خواهد بود تا دانش‌آموز با فضای مدرسه و آموزش در پایه جدید به شکل منطقی آشنا شود.

وی همچنین ارائه بسته‌های آموزشی به مناطق فاقد پوشش شبکه شاد و نیز آموزش برخی مناطق روستایی و عشایری استان را حضوری اعلام کرد و ادامه داد: همه تدابیر لازم برای جلوگیری از محرومیت از تحصیل دانش‌آموزان اتخاذ شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل با اشاره به فعال شدن نسخه ۲ نرم افزار آموزشی شاد از فردا با ۱۱ ویژگی جدید از جمله امکان برگزاری آزمون، ارائه تکلیف و کسب بازخورد، گزارش به خانواده، فوق‌برنامه و ارائه برنامه فرهنگی و ورزشی در کنار آموزش تدوین شده بیان کرد: استفاده از این نرم‌افزار آموزشی روان‌تر و آسان‌تر شده است.

وی همچنین در ادامه از افزوده شدن ۱۹ مدرسه نوساز با تجهیزات کامل به تعداد مدارس در حال بهره‌برداری استان اردبیل در سال جاری خبر داد و گفت: امسال همه مدارس استان به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند.

ناصری سطح دسترسی دانش‌آموزان استان اردبیل به شبکه شاد را در اواخر خرداد ماه امسال ۷۵ درصد اعلام کرد و گفت: در فصل تابستان خانواده‌ها هم برای ادامه آموزش از طریق شبکه شاد توجیه شدند و بر اساس پیش‌بینی، میزان دسترسی خانوده‌ها به این شبکه به ۸۵ درصد رسیده است.

وی میزان دسترسی معلمان به شبکه شاد را ۹۵ و مدیران مدارس را ۱۰۰ درصد اعلام کرد و افزود: مابقی ۱۵ درصد دانش‌آموزان بدون دسترسی به این شبکه یا در مناطقی ساکن هستند که دسترسی به اینترنت ندارند و یا جزو خانواده‌های کم بضاعت هستند که برنامه‌ریزی برای آموزش حضوری آنها انجام شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل همچنین بیان کرد: ۲۵۱ هزار دانش‌آموز در استان اردبیل از روز شنبه سال تحصیلی جدید را در ۱۹ منطقه آموزشی و سه هزار و ۳۹۴ مدرسه و ۱۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس آغاز می‌کنند.

وی با اشاره به تحصیل حدود ۵۰ هزار نفر معادل ۲۰ درصد از دانش‌آموزان استان اردبیل در مدارس غیردولتی بیان کرد: فعالیت آموزشی مدارس استان با تلاش ۱۸ هزار نفر همکار آموزشی اعم از معلم، مدیر و کادر اداری و یک‌هزار نفر نیروی ستادی از روز شنبه به طور رسمی آغاز می‌شود.

ناصری از افزایش جزیی جمعیت دانش‌آموزی استان در سال تحصیلی جدید خبر داد و افزود: رشد جمعیت دانش‌آموزی استان بر اساس اعلام مراجع رسمی تا سال ۱۴۰۴ ادامه خواهد داشت.

وی تعداد مدارس کانکسی استان اردبیل را ۲۰۰ مورد و اغلب مستقر در مناطق با جمعیت دانش‌آموزی کم اعلام کرد و ادامه داد: در سال تحصیلی گذشته ۱۶ مدسه تک دانش‌آموزی و ۲۱۶ مدرسه با جمعیت دانش‌آموزی کمتر از پنچ نفر در استان اردبیل دایر و فعال بود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل با اشاره به جمع‌آوری بخاری‌ نفتی از همه مدارس استان گفت: تلاش شده تا سامانه‌های نوین گرمایشی در مدارس استان دایر شود و برای این منظور ۱۲۰ مدرسه جدید تا شروع فصل سرما به سامانه گرمایشی نوین و ایمن مجهز می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha