حکیم: اختلافات بغداد و اربیل تنها با معادله برد - برد قابل حل است

بغداد- ایرنا- «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی و ائتلاف عراقیون روز چهارشنبه در دیدار با «نچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق تاکید کرد که حل و فصل اختلافات بغداد و اربیل تنها با معادله برد - برد دستیابی است.

به گزارش ایرنا، در این دیدار که شماری از اعضای کادر رهبری ائتلاف عراقیون حضور داشتند، حکیم به روابط و همکاری دوستانه با «برادران کُرد» در مقابله با دیکتاتوری صدام و روند ایجاد عراق نوین اشاره کرد.
طرفین در این دیدار درباره اهمیت همکاری نیروهای میانه‌رو و معتدل در چارچوب طرح ملی که همه مردم عراق را از شمال تا جنوب این کشور در زیر چتر ایمان به کشوری مقتدر گردآورد، رایزنی کردند.
حکیم در این دیدار گفت که مرحله کنونی نیازمند قرارداد اجتماعی جدیدی است که چالش‌ها و متغیرهای مرحله کنونی را مدنظر قرار دهد، چرا که علت برخی از مشکلات دشوار، ساختار و نظام سیاسی است که نیاز به توسعه دارد.
وی بر لزوم تعیین‌ تکلیف قانون انتخابات و دادگاه فدرال به عنوان مهم‌ترین اقتضائات انتخابات آتی تاکید کرد چرا که قانون نخست، سازوکار برگزاری انتخابات را مشخص می‌کند و دومی نهادی است که به فرایند انتخابات مشروعیت می‌بخشد.
رهبر ائتلاف عراقیون در ادامه ضمن دعوت به حل و فصل تاریخی مشکلات میان بغداد و اربیل با تکیه بر معادله بُرد-بُرد برای همگان و چشم‌پوشی از منافع گروهی به سود عراق، اظهار داشت: این امر تنها با وجود اراده سیاسی و عقب‌نشینی متقابل از برخی خواسته‌ها برای دستیابی به راهکارهای ریشه‌ای در چارچوب قانون اساسی امکان‌پذیر است.
در همین پیوند، وی با ابراز خرسندی از وجود رهبرانی برای برعهده گردن این مسئولیت‌ها، تاکید کرد که ائتلاف عراقیون از هر گونه راهکار در چارچوب معادله بُرد-بُرد برای همگان حمایت می‌کند.
حکیم همچنین بر حمایت دوباره از دولت در رویکردش در بازیابی اقتدار و انحصار سلاح در دست نیروهای امنیتی و نظامی از رهگذر مقابله با گروه‌های متعرضِ فعالان اجتماعی، معرفی آنان به دستگاه قضایی و نیز برخورد با عناصر توهین‌کننده و سوء استفاده‌گر از تظاهرات برای ایجاد آشوب و ویرانی تاکید کرد.
وی افزود: بازیابی اقتدار دولت یکی از شروط برگزاری انتخابات است چرا که تنها دولت مقتدر قادر به فراهم‌سازی فضای رقابتی میان نامزدها و فراکسیون‌های سیاسی است.
رهبر ائتلاف عراقیون در پایان از رویکرد دولت در مبارزه با فساد و اهمیت همکاری میان بغداد و اربیل در این پرونده حمایت کرد.
نچیروان بارزانی هم در این دیدار ضمن تبریک تشکیل ائتلاف عراقیون، بر لزوم حل اختلافات میان بغداد و اربیل و یافتن راهکارهای واقعی و ریشه‌ای برای آن در سایه اراده سیاسی همه طرف‌ها تاکید کرد.
رئیس اقلیم کردستان عراق اظهار کرد: بحران داعش ثابت کرد که اربیل با همه اتفاقات روی داده با بغداد در ارتباط است و لذا برخی از این ایده که رخدادهای بغداد ارتباطی به اربیل ندارد، دست برداشتند، هر گونه تهدیدی که متوجه بغداد باشد، شهرهای اقلیم را هم تحت تاثیر قرار می دهد همچنین عکس آن نیز صادق است.
بارزانی در پایان ضمن اعلام حمایت دوباره از دولت الکاظمی و اهمیت بهره‌گیری از حمایت جامعه جهانی از عراق، تاکید کرد: گروه‌های سیاسی در اربیل قانون انتخابات را بررسی می‌کنند و چالش‌هایی که اربیل با آن مواجه است، همان چالش‌هایی است که در همه استان‌های عراق وجود دارد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha