سخنگوی وزارت بهداشت: دستیابی به واکسن کرونا زودتر از یکسال میسر نیست

قزوین-ایرنا- معاون وزیر و سخنگوی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: تیم‌های تحقیقاتی ما به سرعت در حال کار بر روی واکسن کرونا هستند ولی زودتر از یکسال دستیابی به واکسن این بیماری میسر نخواهد بود.

به گزارش ایرنا، سیما سادات لاری روز چهارشنبه در نشست خبری در دانشگاه علوم پزشکی قزوین، افزود: هم اینک برخی از کشورها و مراکز تحقیقاتی جهان از چین، روسیه، انگلستان و هند ادعای ساخت واکسن کرونا را دارند و ما هم پا به پای دنیا پیش می‌رویم.

وی اضافه کرد:ساخت واکسن کرونا نیازمند طی مراحل آزمایشگاهی، تست حیوانی و انسانی و بعد کارآزمایی است و باید بر روی ۱۰۰ تا سه هزار نفر آزمایش شود تا اثربخشی و کم خطری آن مشخص گردد.

لاری گفت: با توجه به این موضوع، ما از واکسنی می‌توانیم استفاده کنیم که سازمان بهداشت جهانی آن را تایید کرده باشد چون طبق مقالات و تحقیقات انجام شده خیلی از افراد بعد از چند ماه استفاده از این واکسن‌های تولید شده، ایمنی خود را نسبت به بیماری از دست داده اند.

وی اضافه کرد: ما به دستور رییس جمهوری پیش بینی‌های لازم را در این زمینه انجام داده و با کشورهای پیشرفت کرده در حوزه واکسن مکاتبه نموده و سبد خود را در نوبت واکسن گذاشته ایم.

این مسوول در خصوص صحت موضوع تغییر ژنتیک در بیماری کرونا افزود: چون زمان زیادی از شیوع بیماری کرونا نگذشته مقالات زیادی چاپ شده و در مقالات معتبر این موضوع آمده که سرعت انتقال این ویروس به ۹ یا ۱۰ برابر رسیده است ولی هنوز هیچ اثباتی در مورد خطر بیماری و تغییر ژنتیک بیماری نداریم و در بررسی‌های ما هم چیزی عملا مشاهده نشده است.

وی در خصوص افزایش سفرهای استانی و ارتباط آن با افزایش بستری‌ها، افزود: ۲ هفته بعد از پایان تعطیلات در آمار بستری‌ها و چهار هفته بعد در آمار فوتی‌ها افزایش داریم و در مازندران، گیلان و مشهد که با افزایش سفرها مواجه بودند نگران افزایش بستری‌ها بودیم.

این مسوول در خصوص تصمیم گیری برای اعمال محدودیت‌ها افزود: همه این موارد در ستاد ملی کرونا با دید کلان و ملاحظات خاص، تصمیم گیری شده و به استان‌ها ابلاغ می‌شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در خصوص بازگشایی مدارس گفت: در حوزه آموزش و پرورش هربار در خصوص کنکور و بازگشایی مدارس و ... بحرانی به وجود می آید ولی تصمیم گیری نهایی در خصوص آنها متناسب با شرایط از سوی ستاد کرونا صورت خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: کل سیاست جهانی بر روی بازگشایی مدارس است چون با توجه به اعلام سازمان بهداشت جهانی به هر حال کرونا ادامه دار است و نمی توان همه دستگاه‌ها و نهادها را بست و تعطیل کرد.

این مسوول گفت: وزات بهداشت موظف است پروتکل‌هایی سختگیرانه را تدوین کند چون برای ما سلامت دانش آموزان، اولیا و معلمان بسیار مهم است.

وی افزود: طبق آخرین جلسه‌ای که با حضور وزیر آموزش و پرورش و بهداشت برگزار شد تقریبا کلاس‌های مدارس و دانشگاه‌ها به صورت حضوری و نیمه حضوری برگزار خواهد شد.

این مسوول اضافه کرد: برگزاری حضوری کلاس‌های مدارس بسیار مهم است چون سلامت جسم و روان دانش آموزان به حضور در مدارس وابسته است و باید پروتکل‌های سختگیرانه تدوین کرده و دانش آموز از فضای آموزش دور نمانده و در عین حال سلامت نیز باشند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha