شهرداری‌های مازندران بی‌رویه شهرفروشی می‌کنند

ساری - ایرنا - رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران از افزایش وابستگی شهرداری‌های استان به درآمدهای کمیسیون ماده ۱۰۰ خبر داد و گفت : متاسفانه در سال‌های اخیر شهرداری‌های مازندران با استناد به این ماده به صورت بی‌رویه شهرفروشی می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، سیف الله علی نیا عصر چهارشنبه در مراسم رونمایی از سایت ثبت نام آغاز همایش ملی بهداشت ، ایمنی و محیط زیست در گفت و گو جمع خبرنگاران افزود : در مورد تخلفاتی که به کمیسیون ماده ۱۰۰ می رود هیج قصوری متوجه نظام مهندسی ساختمان نیست ، زیرا تا زمانی که ماده ۱۰۰ منبع اصلی درآمد شهرداری ها باشد ، شهر فروشی در همه کشور بویژه استان مازندران همچنان ادامه خواهد داشت.  

وی گفت : متاسفانه در چند سال اخیر که شهرداری ها به دلیل مشکلات اقتصادی درآمد های پایدار خود را از دست دادند، تراکم فروشی بدون توجه به مقررات و ضوابط شهری و حتی طرح تفصیلی شهرها دوچندان شده است.

علی نیا وضعیت تراکم فروشی و تخلفات ساختمانی در مازندران را بیشتر دانست و توضیح داد : ارزش بالای زمین و تقاضا برای ساخت و ساز در استان مازندران سبب شد تا شهر فروشی با عرف ماده ۱۰۰ گسترش بیابد و شهرداری ها ی مازندران بی رویه شهر فروشی می کنند.

وی افزود : متاسفانه امروز ماده ۱۰۰ به منبع اصلی درآمد شهرداری های استان تبدیل شده است و شهرداران به هیچ عنوان نمی خواهند این منبع درآمد را از دست بدهند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران با بیان این که از یک دهه گذشته عمده سازه های مسکونی شهرهای مازندران تخریب و با استفاده از قانون ناکارآمد ماده ۱۰۰ ضربه سنگینی به سرمایه ملی خورده است ، اظهار داشت : اکنون فاجعه ای در ساخت و سازهای مسکونی مازندران به وجود آمده است که با ادامه بی توجهی به سطح اشغال و ساخت تعداد طبقات قانونی ، تا۲۰ سال آینده شهرهای استان علاوه بر وضعیت ظاهری نامطلوب ، به لحاظ حفظ انرژی و امنیت وضعیت خوشایندی نخواهند داشت.

علی نیا همچنین از وجود پیمانکاران غیربومی ساختمانی در استان نیز به عنوان یک مشکل یاد کرد و گفت : سالانه به طور متوسط ۵.۵ تا ۶میلیون متر مکعب ساخت و ساز توسط ۳۸ هزار مهندس عضو سازمان نظام مهندسی مازندران انجام می شود در حالی که بررسی ها نشان می دهد میزان ساخت و ساز مهندسان و پیمانکاران غیربومی در استان سالانه حدود ۲ میلیون متر مکعب است.
به اعتقاد کارشناسان عمده متخلفان ساختمانی در استان مازندران حاشیه نشینان و سازندگانی هستند که با هدف سودبری بیشتر در سرمایه گذاری ، جریمه ناچیز ماده ۱۰۰ را به راحتی متقبل می شوند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران آرامش و آسایش را هدف غایی ساختمان سازی دانست و گفت : سازنده های شخصی که بیشترشان غیر بومی هستند با هدف رسیدن به منافع شخصی علاوه بر اینکه از قوانین ناکارآمد سوء استفاده می کنند، سرمایه های ملی را به راحتی به هرز می دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =