مالکیت قلعه قمیشلو اصفهان، منافاتی با ضوابط زیست محیطی ندارد

اصفهان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: ثبت سند مالکیت قلعه، کاروانسرا و باغ تاریخی قمیشلو به نام این اداره کل، منافاتی با ضوابط زیست محیطی پناهگاه حیات‌وحش قمیشلو ندارد.

پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو با وسعت ۱۱۳ هزار هکتار واقع در ۴۵ کیلومتری شمال غرب شهر اصفهان بدلیل داشتن ارزش زیستگاهی ویژه و وجود قلعه‌ و بناهای تاریخی مربوط به عصر قاجار حائز اهمیت است؛ قلعه تاریخی قمیشلو با وسعت بیش از ۱۰ هزار متر مربع و با وجود باغی به وسعت ۱۵ هکتار در قلب پارک ملی قمیشلو قرار گرفته است.

این قلعه تاریخی در دوران قاجار بنا شد و یکی از شکارگاه‌های حکام منطقه مرکزی ایران بویژه ' ظل‌السلطان ' حاکم وقت اصفهان به شمار می‌رفت.

فریدون اللهیاری روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: قلعه، کاروانسرا و باغ تاریخی قمیشلو، مِلک دولتی محسوب می‌شود و از آنجایی که جنبه میراث فرهنگی دارد، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان سند مالکیت آن را دریافت کرد.

وی با تاکید بر اینکه سنددار شدن مالکیت این بناهای تاریخی هیچ منافاتی با ضوابط محیط زیست حاکم بر پناهگاه حیات‌وحش قمیشلو ندارد و جای هیچ دغدغه‌ای برای دوستداران محیط زیست نیست، تصریح کرد: در هر مکانی که قوانینی بر آن حاکم است، مالکیت نمی‌تواند نافی آن ضوابط باشد.

اللهیاری با بیان اینکه وسعت بناهای سنددار شده قلعه و کاروانسرای قمیشلو حدود ۱۸ هکتار است، افزود: این مساحت، وسعت بسیار کمی از کل مجموعه پارک ملی قمیشلو را شامل می‌شود و اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان فقط سنددار کردن این بناها را بطور مجزا، پیگیری کرد.

وی با بیان اینکه این کار طبق روال متعارف و با پیگیری‌های جدی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان انجام شد، اظهار داشت: سند خوردن مالکیت بناهای تاریخی اهمیت بسیاری برای ما دارد زیرا با این کار مسائلی مانند پیگیری‌های حقوقی، حفاظت و مرمت راحتتر انجام خواهد شد.

اللهیاری با اشاره به اینکه هنوز برخی از آثار و بناهای تاریخی اصفهان، سند مالکیت میراث فرهنگی ندارند، تاکید کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان به جد پیگیر سنددار کردن بسیاری از این املاک است.

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان با بیان اینکه سرمایه‌گذاران، طرحی را برای توسعه گردشگری این منطقه ارایه کردند که در حال بررسی است، اضافه کرد: بدون شک این طرح با در نظر گرفتن ضوابط زیست محیطی حاکم بر این منطقه بررسی و درباره آن تصمیم‌گیری می شود.

وی با اشاره به اینکه قلعه و کاروانسرای قمیشلو در چند نوبت در سال‌های گذشته مرمت شد، تصریح کرد: بدلیل اینکه این مکان به نوعی رها شده بود، مجدد دچار تخریب می‌شد هرچند برخی از تشکل‌ها با هزینه‌های مردمی نیز اقدام به مرمت آن کردند.

اللهیاری همچنین با تاکید بر اینکه حفظ محیط زیست بخشی از میراث ملی کشورمان بشمار می‌آید، گفت: تا کنون اداره کل میراث فرهنگی اصفهان ۱۰ اثر طبیعی مانند کویر مرنجاب و آبشار سمیرم از استان را در فهرست میراث ملی ثبت کرده است.

پناهگاه حیات‌وحش قمیشلو در محدوده شهرستان تیران و کرون در شمال غربی اصفهان علاوه بر برخورداری از بیش از ۳۷۱ گونه گیاهی، زیستگاه گونه‌های مختلف حیات وحش از جمله آهو، قوچ، پازن ، میش، کل بز، گرگ، کبک، تیهوو کفتار است.

منطقه حفاظت شده به محدوده‌ای از منابع طبیعی کشور اعم از جنگل، مرتع، دشت، محیط‌های آبی و کوهستان اطلاق می‌شود که از لحاظ ضرورت حفظ و تکثیر نسل جانوران وحشی و یا حفظ و احیای رستنی‌ها و وضع طبیعی آن دارای اهمیت خاصی بوده و تحت حفاظت قرار می‌گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =