ابراز تاسف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی

لندن – ایرنا – آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود از فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی عمیقا ابراز تاسف کرد و آن را نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل خواند.

به گزارش ایرنا، آژانس با اشاره به مجموعه‌ای از فعالیت‌های اتمی کره شمالی از اوت سال ۲۰۱۹ به این سو، عنوان کرد شواهدی مبنی بر غنی سازی اورانیوم در نیروگاه اتمی یونگ‌بیون مشاهده شده است.

در این گزارش که روز سه شنبه ۱۱ شهریور منتشر اما امروز (چهارشنبه) توزیع شد آمده است که آژانس برای ارزیابی‌های خود متکی به تصاویر ماهواره‌ای بوده زیرا بازرسانش از ورود به کره شمالی منع می‌شوند

گزارش یادشده می‌افزاید آژانس تقریبا اطمینان دارد که هیچ گونه فعالیت باز فرآوری انجام نشده و پلوتونیوم تولیدی در راکتور پنج مگاوای طی جدیدترین چرخه عملیاتی جدا نشده است.

با این حال در این گزارش تصریح شده، در کانگسون واقع در نزدیکی پیونگ یانگ، به نظر می‌رسد مجموعه‌ای از ساختمان‌هایی که تحت رصد بوده‌اند، تاسیسات غنی سازی اورانیوم باشند.

این آژانس عنوان کرده است، تحرکات منظم خودروها در این سایت حاکی از در جریان بودن فعالیت‌ها در آنجا است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه نتیجه گرفته است، برخی از تاسیسات هسته‌ای کره شمالی همچنان به فعالیت خود ادامه داده و عامل نگرانی هستند.همچنین در گزارش این آژانس تاکید شد، به نظر نمی‌رسد کره شمالی در حال تولید بیشتر پلوتونیوم به عنوان یک ماده کلیدی لازم برای گسترش زرادخانه هسته‌ای آن باشد. 

در همین حال دولت آمریکا که پیشتر ادعا کرده بود پیونگ یانگ از توسعه برنامه‌های هسته‌ای خود دست‌ کشیده هشدار داد که این کشور به دنبال دسترسی به تجهیزات مورد نیاز برنامه موشکی است.

گزارش آژانس در آستانه نشست کنفرانس عمومی سالانه این سازمان منتشر شد که قرار است اواخر ماه جاری میلادی برگزار شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =